26.06.2008 klo 10.59 | Teksti: Matti Lintula | Luettu: 2471 kertaa
Valve on nykyään yksi PC-maailman tunnetuimmista peliyhtiöistä kiitos Steam-pelilatauspalvelun. Lisäksi Valve on antanut pelaajille elämyksiä Half-LifestäCounter-Strikeen ja Team Fortress 2:een. Alla oleva kattava haastattelusarja paljastaa kuinka kehitystiimi onnistui lähes ylipääsemättömien ongelmien kautta luomaan ensimmäisen Half-Lifen, joka osaltaan mullisti ihmisten käsityksen räiskintäpeleistä.
Videossa kerrotaan myös Half-Life 2:sta ja tämän erityislaatuisista teknisistä ratkaisuista. Pelin toimiva lähdekoodi ryöstettiin vuonna 2003 ja tästä seurasi pakokauhua Valven henkilöstön keskuudessa. Haastattelussa selviää myös kuinka nettiyhteisö paikallisti lähdekoodin varastaneen hakkerin ja saattoi tämän vastuuseen teostaan.
Haastattelu tarjoaa hyvän näkemyksen ongelmiin, jotka saattavat kohdata isoakin peliprojektia ja muuttaa tämän julkaisuaikataulua pysyvästi.
Aineettoman omaisuuden kopionnista käytetään milloin mitäkin väärää termiä, tähän asti varkaus on riittänyt oikeudenomistajien mielestä vakavoittamaan luvattomaan kopiointiin suhtautumista, mutta ei tainnut tässä tapauksessa riittää.
Ryöstö
Joka
1) käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla välittömästi käyttää sellaista väkivaltaa toisen hallusta anastaa tai ottaa luvattomasti käyttöön toisen irtainta omaisuutta taikka
2) sellaista väkivaltaa tai uhkausta käyttämällä pakottaa toisen luopumaan taloudellisesta edusta, johon rikoksentekijällä tai sillä, jonka puolesta hän toimii, ei ole laillista oikeutta,
on tuomittava ryöstöstä --
Ehkä seuraavaksi he kutsuvat sitä jo raiskaukseksi tai murhaksi.
Tonto-
Rekisteröitynyt 03.05.2008
26.06.2008 klo 13.13
Mielenkiintoinen dokumentti maailman parhaasta pelistä/pelisarjasta. Mielelläni näkisin lisää samankaltaisia dokumentteja. :-)
Voisko joku kertoo, mitä suurta haittaa siitä lähdekoodivarkaudesta oli Valvelle? Ja mitä se muka auttoi, että rikoksen tekijä saatiin kiinni?
Muffinssi
26.06.2008 klo 18.10
Lähdekoodivarkauden seurauksena valve joutui kirjoittamaan osan pelinlähdekoorista uudestaan jotta esim. counter strike sourceen ei vois tehdä huijausohjelmia varastetun koodin pohjalta.
Muffinssi kirjoitti: Lähdekoodivarkauden seurauksena valve joutui kirjoittamaan osan pelinlähdekoorista uudestaan jotta esim. counter strike sourceen ei vois tehdä huijausohjelmia varastetun koodin pohjalta.
Ei tuo kyllä kuulosta miltään vakavalta. Kyllähän niitä huijauksia jokatapauksessa muutenkin on.