05.02.2010 klo 20.22 | Teksti: Jari Tapani Peltonen | Luettu: 1205 kertaa
Piraattimenninkäisenä parhaiten tunnettu Orlando Bloom jatkaa viimeaikaiseen tyyliinsä pienten, riippumattomasti rahoitettujen elokuvien parissa. Bloom on kiinnitetty draamajännärin The Good Doctor pääosaan.
Bloom näyttelee turhautunutta lääkäriä, joka yrittää päteä esimiestensä ja kollegoidensa silmissä tohtoroimalla naispuolisen potilaansa tarkoituksella epäkuntoon, jotta hoito ja potilaan kiitollisuus voivat jatkua.
Edellisellä elokuvallaan Kisses palkintoja voittanut Lance Daly ohjaa. Bloom toimii myös yhtenä tuottajista. Michael Pena, Troy Garity, Courtney Ford, Taraji P. Henson, Rob Morrow ja J.K. Simmons neuvottelevat muista rooleista. John Enbomin (Veronica Mars) käsikirjoitusta on kuvailtu joksikin, josta Alfred Hitchcock olisi saattanut kiinnostua.
7 Päivää: "Maailmankuulu ohjaaja ohjaa elokuvan valelääkäristä! Katso kuvat!"
EiOleNimeä
05.02.2010 klo 23.12
Miten niin "piraattimenninkäisenä"? Jos menninkäisellä viitataan Bloomin roolisuorituksiin Taru Sormusten Herrasta -elokuvissa, olen aika varma että hän esitti haltiaa.
rambokala
Rekisteröitynyt 04.10.2008
06.02.2010 klo 10.20
Ehkäpä tässä viitattiin nyt molempiin, pirates of the caribbeaniin ja Taru sormusten herrasta -elokuviin.
EiOleNimeä
06.02.2010 klo 10.35
Sen ymmärsin, mutta Bloom ei näytellyt LOTRissa menninkäistä, vaan haltiaa. Eli piraattihaltia olisi kenties osuvampi nimitys.