Tuorein sisältö

V2.fi testasi: Turtle Beach VelocityOne Multi-Shift -vaihdekeppi

Mikko Heinonen

21.04.2025 klo 19.48 | Luettu: 598 kertaa | Teksti: Mikko Heinonen

Vaikea keksiä moitittavaa
Autopeleihin ja -simulaattoreihin tarkoitettujen pelivälineiden laatutaso on ollut viime aikoina tasaisessa kasvussa. Kun kuluttajille on tarjolla esimerkiksi Simucuben kaltaisten valmistajien ammattikäyttöä kestäviä välineitä, on tultu pitkä matka siitä hetkestä, jolloin veivasimme velipojan kanssa V-Rallya Mad Catzin kokomuovisilla ysiysillä-rateilla.

Nyt testiin saapunut VelocityOne Multi-Shift on pelkkä vaihdekeppi, mutta maksaa yksinään reilusti enemmän kuin perustason rattiohjain. Näin siltä on lupa myös odottaa kattavia ominaisuuksia. Ohjain on tarkoitettu kytkettäväksi PC:hen tai Xboxiin – jälkimmäisessä se haluaa kaverikseen Turtle Beachin rattipoljinsetin, tietokoneelle taas ohjain näkyy omana USB-laitteenaan.


Pakkauksessa toimitetaan mukana kaksi erilaista vaihdekepin nuppia, joista toisessa on 7 vaihdetta ja peruutusvaihteen sisältävä H-kaavio, toisessa pelkkä plus ja miinus. Eripituisia metallivarsia on tarjolla kolme, mikä viittaakin laitteen muunneltavuuteen sekä eri käyttötarkoituksiin: VelocityOne toimii niin perinteisenä manuaalivaihteistona, sekventiaalivaihteiston ohjaimena kuin analogisena käsijarrunakin.

Kytke ja käytä


Perusvalinta H-kaavion ja sekventiaalivaihteiston välillä tehdään liu’uttamalla kotelon kyljessä oleva kytkin haluttuun asentoon. Käsijarrun analogisäätö otetaan käyttöön valitsemalla sekventiaalitila ja painamalla sitten ohjaimessa olevaa HANDBRAKE-näppäintä, jonka väri muuttuu kytkennän merkiksi. Tämän lisäksi tarjolla on vielä HIGH/LOW-näppäin, jolla voi käyttää vaihteiston kertojaa esimerkiksi Truck Simulator -peleissä.

VelocityOne ei vaadi erillistä ohjainta, vaan Windows 11 tunnistaa sen automaattisesti USB-lisälaitteeksi, jossa on kasa nappuloita sekä analoginen Z-akseli käsijarrua varten. Kaikki nappulat ja akselit ovat erillisiä, joten samaankin peliin voi tehdä helposti kaksi (tai kolme) eri asetusta ja vaihtaa niiden välillä lennosta.


Manuaalikaaviossa vaihteet 7 ja R kytkeytyvät vasta, kun keppiä painaa samalla alaspäin. Tämä toteutus ei ole elegantein mahdollinen, vaikka ymmärränkin sen taustat. Ensinnäkin vain yhtä vaihdetta varten toteutettava lukko on teknisesti mutkikas ja toisekseen vaihteet 1, 3, 5 ja 7 ovat kaavion yläosassa sen verran tiiviisti, että olisi helppo kytkeä vahingossa seiska vitosen sijaan. Tästä huolimatta en ainakaan itse ole koskaan ajanut autoa, jossa eteenpäin kulkeva vaihde olisi jonkinlaisen lukon takana, joten tästä pieni miinus realismisarakkeeseen. Kovin monessa manuaaliaskissa ei onneksi ole seitsemää vaihdetta.

Kiinnitystavat kertovat omalla tavallaan siitä, että VelocityOne Multi-Shift on tarkoitettu vakavaan harrastamiseen. Tukevan ja painavan kotelon pohjassa on neljä mutteria, joihin toimitetaan mukana sopivat kuusioavaimella kiristettävät pultit, ja pöydän reunaan ohjaimen voi asentaa tuttuun tapaan puristamalla. Kiinnitysosat ovat tukevaa metallia, sekä ylä- että alapinnoilla on hyvin tarttuvaa kumimattoa ja kiristys tehdään sekin kuusioavaimella, joten kepin saa tiukasti pöytään kiinni. Niinkin tiukasti, että kun yritin tahallani riuhtoa sitä vaihtoja tehdessäni, sain lähinnä koko tietokonepöytäni heilumaan. Kuusiokantapultti jää siististi piiloon avattavan kannen taakse. Kysymykseksi jää ainoastaan se, kuinka notkeana kitkasta vastaavat kumipinnat pysyvät vuosien karttuessa.

Laatua harvoille


VelocityOne Multi-Shiftille ei ole markkinoilla ihan hirveästi kilpailua – koska lopulta ne harrastajat, jotka upottavat lähes 150 euroa pelkkään vaihdekeppiin, ovat edelleen vähemmistössä. Logitechillä on tarjolla vastaavan tyyppinen ja suurin piirtein saman hintainen tuote, jota en valitettavasti ole päässyt kokeilemaan.

Ei ole kuitenkaan syytä vähätellä sitä parannusta, jonka kunnollinen vaihdekeppi/käsijarru tuo virtuaaliautoiluun. Olen käyttänyt pitkään Fanatecin Porsche-rattia, joka on aivan kelvollinen ohjauspyörä, mutta sen mukana toimitetut kaksi erilaista vaihdekeppiä tuntuvat muuhun laitteistoon verrattuna lähinnä leluilta, ja toinen niistä onkin jo osin rikkoutunut tällä varsin kevyellä käytöllä. Ymppäämällä tähän kokonaisuuteen VelocityOnen pääsee jo aivan uudelle tasolle realismissa, sillä keppi tuntuu oikean auton osalta eikä muoviselta korvikkeelta. Kun sama vempele hoitaa tarpeen mukaan niin H-kaavion, sekventiaalivaihteiston kuin käsijarrunkin tehtävää, korkeahko hintalappu on helpompi hyväksyä. Jos virtuaaliajamisesi on päässyt lipsahtamaan piirun tai pari hifistelyn suuntaan, kyseessä on perin varteenotettava tuote.



Turtle Beach VelocityOne Multi-Shift
Hintaluokka: 130 eur
Lisätietoa: Turtle Beach EU



V2.fi | Mikko Heinonen
< Pelataanpa: Tuoretta...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




V2.fi Instagramissa
www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova