Tuorein sisältö

V2.fi pelasi: Let's Sing 2026 (PS5)

Miia Lyyra

Tänään klo 14.08 | Luettu: 179 kertaa | Teksti: Miia Lyyra

Tartu mikkiin

Pitkään jatkunut karaoke-pelisarja Let’s Sing on saanut taas uuden osan. Sarjan täyttäessä 15 vuotta on jo nähty ja kuultu runsaasti niin hittikappaleita kun klassikoita. Karaokesta kiinnostuneet ovat päässeet tarttumaan mikkiin vuosi toisensa jälkeen. Mutta miltä kuulostaa sarjan uusin osa? Onko mukana tarpeeksi hyviä kappaleita ja mukaansa tempaisevia pelitiloja?

Listahittejä ja klassikoita


Let’s Sing on ehdottomasti illanviettoihiin sopiva, sillä yhtäaikaisesti laulamaan pääsee jopa neljä pelaajaa. Mukana on myös soolotila, joten kavereita ei välttämättä tarvita karkeloihin. Yksin laulavalle on tarjolla tarinallinen pelimuoto, jossa pääsee näyttämään kykynsä laulajana. Siinä pelaajan tulee kiertää keikkapaikkoja ja hankkia itselleen faneja. Keikkapaikkojen koko kasvaa aina, mitä pidemmälle etenee. Lisäksi tarjolla on mahdollisuus mittelöidä muita pelaajia vastaan verkon välityksellä.

Pelimekaniikka on hyvin yksinkertainen: tartu mikkiin, seuraa ruudulla näkyviä sanoituksia ja säveltahtia ja laula. On ilo huomata, että kappaleiden taustalla pyörivät kappaleiden aidot musiikkivideot. Voisi olla niinkin, että taustalla pyörisi 90-luvun karaokevideoiden tyyliin hämmentävät videot tai nykyaikana olisi mahdollista tehdä AI-luomuksia, mutta onneksi kehittäjä on päättänyt käyttää resursseja alkuperäisten musiikkivideoiden oikeuksien hankkimiseen.


Vuosi toisensa jälkeen pelin päivitykset koskevat lähinnä biisilistoja ja niin on tälläkin kertaa. Mukana on 35 kappaletta, joiden joukosta löytyy niin nykypäivän hittibiisejä kuin vanhoja klassikoita. Uusimpia kappaleita edustavat mm. Billie Eilishin Birds of a Feather, Lola Youngin Messy ja AURORAn Runaway. Klassikko-osastolla puolestaan laulamista odottavat Robbie Williamsin Feel, Stingin Englishman In New York ja Alphavillen Forever Young. Peruspelin biisikirjasto on ihan hyvä, mutta mikäli etsii laajempaa kappalevalikoimaa, voi kohdata pettymyksen. Mukana on käytännössä listahittejä, joten hieman tuntemattomat biisit loistavat poissaolollaan.

Erikseen voi kuitenkin ostaa VIP-passin, jonka kautta pääsee käsiksi laajempaan kirjastoon, mutta senkin anti on käytännössä niitä suosituimpia biisejä, joiden lisäksi mukana on muutamia klassikoita. VIP-palvelusta löytyy kuitenkin yli 180 biisiä, joten lurittelijalle luvassa on aimo annos laulettavaa. VIP-passin voi ostaa itselleen kuukaudeksi, kolmeksi kuukaudeksi tai vuodeksi kerrallaan. Hinta liikkuu 3,99 euron ja 24,99 euron välissä. VIP-palvelun kuuluu myös rajoitetun ajan kaikkiin peruspeleihin. Kalleimman platinum editionin ostaja saa itselleen oikeuden jopa 13 kuukauden ajaksi. Arvostelujakson aikana huomasin, että eniten laulamani kappaleet löytyvät VIP-kirjastosta. Peruspelin biisit eivät tarjonneet omaan makuuni tarpeeksi laulettavaa, joten omassa käytössä VIP-tilaus olisi lähes pakollinen.

Karaokea ei keksitty uudelleen


Let’s Singin käyttöliittymä on erittäin helppokäyttöinen sekä käyttäjäystävällinen. Kaikki turha on kitketty pois, joten valikoissa navigointi on mukavaa. Pelitilat löytyvät helposti, samaten kappale kirjaston selaaminen sujuu jouhevasti. Ilokseni huomasin, että pelaaja voi tehdä useita soittolistoja, joihin laittaa omat suosikkikappaleet. Soittolistoja luomalla säästyy aikaa, kun omat lempparikappaleet löytyvät muutaman napin painalluksen takaa.


Laulaakseen pelaaja tarvitsee mikrofonin, jonka virkaa toimittaa joko USB-liittimellä varustettu erillinen mikrofoni tai puhelin. Puhelimeen tulee tällöin ladata Let’s Sing -sovellus, minkä lisäksi kännykkä tulee yhdistää samaan verkkoon konsolin kanssa yhteyden luomiseksi. Puhelinyhteys on melko sujuva, vaikka välillä kännykkä herjasi huonosta yhteydestä ja kalibroinnin tarpeesta. Mikäli kuitenkin laulaisit mieluummin mikrofoneihin, myydään pelistä fyysistä kopiota, jossa samassa paketissa on mikrofonit pelin lisäksi.

Let’s Sing 2026 ei uudista pelisarjaa dramaattisesti vaan luottaa samaan vanhaan kaavaan. Edellisen version omistajille ostopäätös syntynee, mikäli uudet kappaleet houkuttelevat tarpeeksi. Ensimmäistä kertaa sarjan pariin lähtevälle on luvassa kuitenkin aimo annos laulettavaa, varsinkin kun kaikkien versioiden mukaan tarjotaan ilmainen VIP-palvelu rajoitetuksi ajaksi.



Lyhyesti: Let’s Sing ei keksi karaokea uudelleen, mutta luottaa sarjan vahvaan maineeseen tarjoamalla kerta toisensa jälkeen hittikappaleita laulettavaksi muutamalla klassikolla höystettynä. Karaokepeli on hauska ajanviete esimerkiksi illanistujaisiin. Myös sooloilijalle on tarjolla pelitila, jos toinenkin.

Hyvää:
  • Sopii hyvin aloittelevalle karaokemestarille
  • Hittikappaleita rakastavalle täydellinen soittolista
  • Tuki mikrofonin kanssa, mutta myös mahdollisuus käyttää puhelinta

Huonoa:
  • Kappalelista rajoittuu lähinnä hittikappaleisiin
  • Sarjan aiempien osien omistaville päivityksen arvo voi tuntua pieneltä
  • Satunnaiset ongelmat puhelinsovelluksen kanssa

V2.fi | Miia Lyyra
< V2.fi haastatteli: R...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova