Pelivatkain 140 - Falcon Patrol & Falcon Patrol II
![]() |
Muistelen viihtyneeni muinoin oikein hyvin Falcon Patrol -lentoräiskintöjen parissa. Ei ihme, olihan niissä lentokoneita. Mutta miten muinaiset muistot peilautuvat nykypäivään. Pelivatkain suuntaakin tällä kertaa molempien Falcon Patrol -pelien ilmailulliseen maailmaan tutkaamaan, että olivatko ne oikeasti hyviä pelejä.
Pelivatkain-videosarjassa sukelletaan hissukseen ja hyvin satunnaiseen tahtiin JOKin pelihistorian varrelta löytyviin peleihin, jotka lienevät valtaosin 8- ja 16-bittistä strategiaa, seikkailua ja simulaatiota. Toki retropelimatkan varrelle osua myös tunnetumpia yleisönsuosikkeja.
Pelivatkaimet pelataan ja tallennetaan livenä ilman sen kummempia leikkailuja, ellei jokin mene ihan katastrofaalisesti pieleen.
Suora linkki: https://youtu.be/RVwTYPOmo9o
Kaikki Pelivatkain-sarjan jaksot
Tilaa kanava tästä klikkaamalla
Onhan Retro Rewind jo tilattu?
https://retrorewind.fi/hanki
Pelikopteri TV esittää: JOKin Pelivatkain
(C) 2025 Mediapalvelut
Yhteistyössä: V2.fi
Toimittaja: Jukka O. Kauppinen
Grafiikka: Niklas Isberg
Intro/outro: Saku Tiainen, Antti Miettinen, Kraku
Falcon Patrol & Falcon Patrol II
Tekijä / julkaisija: Chartec / Quicksilva / Bug-Byte / Virgin
Vuosi: 1984-1985
Alustat: C64, VIC20, MSX, BBC, Electron, C16, Plus/4, ZX Spectrum




Lisää retroa? Ratkaisu on tässä: lisää Pelivatkainta!



Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti