Tuorein sisältö

Resident Evil Requiemin eri hahmoilla pelaaminen on kuin hyppäisi saunasta kylmään kylpyyn, kertovat pelintekijät

Tänään klo 12.00 | Luettu: 339 kertaa | Teksti: Matias Puro

Helmikuussa Playstation 5:lle, Switch 2:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle julkaistava Resident Evil -peli Resident Evil Requiem tulee sisältämään kaksi pelattavaa hahmoa. FBI:n analyytikko Grace Ashcroftia esiteltiin jo ensimmäisissä trailereissa, mutta vastikään pidetyillä The Game Awardseilla paljastettiin, että mukana on myös yksi pelisarjan pitkäaikaisimmista sankareista, Leon S. Kennedy.

Kahden pelattavan hahmon sisällyttäminen ei ole ainoastaan pintapuolista, vaan pelintekijät ovat valottaneet hahmojen eroavaisuuksia haastattelussa. "Grace on pelisarjan historian suurin pelkuri, kun taas Leon on kokenut veteraani, joten näiden persoonien vuorovaikutus on osa hupia", pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi kertoo.

Peliajan kerrotaankin jakautuvan kahtia Leonin adrenaliinintäytteisten toimintakohtausten ja Gracen pelottavampien piileskelykohtausten välille. "Vähän kuin meillä olisi sekoitettuna kaksi peliä, joissa on tyystin erilaiset jännitteet. Alkujaan pelkäsimme, etteivät pelaajat pysyisi muutoksissa mukana, mutta nyt meistä tuntuu että kontrasti antaa pelille uniikin rytmin – vähän kuin hyppäisi saunasta suoraan kylmään kylpyyn."

Suomalaisittain hypättäisiin tietysti kylvyn sijasta avantoon, mutta idea säilyy: Gracen kohtauksissa pelaaja tutisee kauhusta ja välttelee vaaroja, Leonina pelatessa pelkotiloja pääsee purkamaan toiminnan kautta.

The Game Awardseissa nähty uusi traileri:


Lähde: Eurogamer

V2.fi | Matias Puro
< V2.fi:n laiteuutiset... Jopa Ranskan preside... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova