Tuorein sisältö

Testissä Foxtrox Aviation Stick – laatutikku isokätisille tai liikennelentäjille

Tänään klo 09.00 | Luettu: 193 kertaa | Teksti: Jukka O. Kauppinen


Hyvä ohjain on ehdottoman tärkeä kunnon simulentämiseen. Ja Honeycomb-ohjainvalmistajalla on oma oikein laadukas tarjokas hommaan. Mutta yksi mutta tässä on: Foxtrox Aviation Stick on tehty hiivatin isokätisille lentäjille.

Pienen tai edes keskikokoisen käden käyttäjille tikku on yksinkertaisesti liian iso. Joihinkin sen nippeleihin on vaikea yltää. Niinpä tikku sopii parhaimmin joko oikein isokouraisille tai liikennelentäjille, joiden ei ole niin kiire käyttää tikun päässä olevaa hattua tai nappeja.

Muutenkin tikku on ehdottoman ensiluokkainen. Sauvan liiketuntuma on selkeästi pehmeämpi ja tasaisempi kuin esimerkiksi Thrustmasterin erinomaisessa T.16000M -joystickissä. Mutta siinä missä 16000M on suunniteltu edulliseksi yleisohjaimeksi, joka riittää monen pelaajan kaikkiin tikkutarpeisiin, niin Foxtrotissa etusijalle on nostettu raskaamman sarjan simulaattorilentäminen. Ohjain on tarkoitettu osaksi kattavampaa simulaattoriohjainkokonaisuutta, mistä kielii yleisohjaimista tutun kaasusäätimen puuttuminen. Peräsintä voi sentään vääntää kahvastakin, mutta Foxtrot vaatii kaverikseen kunnollisen kaasukahvan. Niitäkin Honeycombilta löytyy: Sierra TMP Module ja Bravo Throttle Quadrant ovat toki valmistajan kannalta mieluisia, mutta Foxtrot toimii yhtä lailla minkä tahansa valmistajan kaasukahvojen kanssa mahdollistaen HOTAS-elämyksen.

Pehmeä liikerata ei suinkaan tarkoita tunnottomuutta, vaan herkkää, tasaista sauvan liikettä, joka liukuu lähes huomaamatta jopa keskikohdan yli. Sauva keskittää itsensä hellävaroen, vetämättä. Lentotuntuma on harvinaisen lempeä, jopa nautinnollinen. Käsituntumaltaan ohjain on tyydyttävä. Muovipinta on viileä ja hienovaraisen karhea. Käsi pysyy paikoillaan eikä hiostu. Ergonomia ei kuitenkaan saa täysiä pisteitä liian korkealle sijoitetun hatun ja ylänappien takia. Monista ohjaimista tuttu ergonominen, kättä tukeva muotoilu olisi sekin miellyttävää.

Tarkempi tikkutesti oheisella videolla, olkaa niin hyvät.


Suora linkki: https://youtu.be/KklHTSjq4k0
Saa kanavan tilatakin
Lisää Hardware-videoita
Ps. Tilaa hyvä lehti, jos et ole jo? http://retrorewind.fi/tilaa

Pelikopteri esittää
(C) 2026 Mediapalvelut
Yhteistyössä: V2.fi

Toimittaja: Jukka O. Kauppinen
Grafiikka: Niklas Isberg
Intro/outro: Saku Tiainen, Antti Miettinen, Kraku

Foxtrot Aviation Stick
Valmistaja: Honeycomb
Hinta: 140-220 euroa
Muuta: USB-liitäntä, toimii PC/Mac/Linux
https://flyhoneycomb.com/products/foxtrot-aviation-stick






Lisää Hardware-videoita

V2.fi | Jukka O. Kauppinen
< Jo moneen kertaan ku... Slay the Spire 2 ker... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova