Space Hauler on niin realistinen avaruussimulaattori, että namiskoilla tekee jotakin
![]() |
Tiedät scifiklassikkojen olevan vakavissaan, kun avaruusaluksen kutakin huonetta ja härpäkettä hallitsevassa supertietokoneessa on vähintään tuhat nappia, joissa ei välttämättä ole edes symboleita, mutta joista vain keskimmäiset ovat punaisia ja vain osassa palaa valo. Painetaanpa bling, blang ja plong. Nyt lähti proteenispeedo matkaan tai musta reikä aukaistiin.
Tuleva avaruuspeli Space Hauler erottuu joukosta, jos lupaukset pitävät paikkansa. Tekijöiden mukaan peli tahtoo olla sekä realistinen simulaatio että kovan luokan scifiä. Pelaaja on pilotti, joka suorittaa tehtäviä yksityisyrittäjänä (tai Wolt-kuskina) Saturnuksen suurimman kuun Titanin pinnalla ja läheisyydessä. Väitetysti avaruusaluksen jokainen nappi ja mittari on olemassa syystä, ohjaamon ollessa täysin interaktiivinen.
Saturnuksen järjestelmä tai aluksi nimenomaan Titan esitetään oikeassa mittakaavassa, yksityiskohtien nojautuessa tieteeseen. Fysiikan lakeja pyritään noudattamaan tarkasti. Titanin ilmasto ja alhainen painovoima huomioidaan.
Pelaaja ainakin toimittaa paketteja tukikohtien välillä, vie satelliitteja kiertoradalle ja vuorovaikuttaa avaruusasemien kanssa. Palkkioilla päivitetään alusta tai ostetaan uusi. Pelata voi sekä perinteisellä tavalla että VR-tilassa.
Early Access -vaihe alkaa "pian" (mahdollisesti ensi vuonna). Ajan mittaan tiimi luonnollisesti aikoo lisätä ominaisuuksia ja vierailla aurinkokunnan muissakin kohteissa. Steam-sivu löytyy täältä.



Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti