State of Play: kolmen sortin kauhua peleissä Silent Hill: Townfall, ILL ja No Rest for the Wicked
![]() |
Silent Hill: Townfall julkaistaan 24. syyskuuta PlayStation 5:lle ja PC:lle, paljastaa uusi traileri pleikkarin State of Play -tapahtumasta. Peliä kuvaillaan itsenäiseksi sivupoluksi kuten viime vuonna valmistunutta Silent Hill f -osaa. Kumpikin episodi tekee jotain uutta, mutta kyse on yhä puzzleista ja selviytymiskauhusta paksussa usvassa. Townfall siirtyy ensimmäisen persoonan kuvakulmaan, kun sankari Simon herää toistuvasti skotlantilaisesta kylästä vuonna 1996. Hänen on ymmärrettävä kytköksensä kylään.
Alkuasetelma on löyhästi samansuuntainen kauhupelissä ILL, mutta tunnelmat menevät reilusti rajummiksi. Traileri on raaempi kuin monet YouTuben mielivaltaisesti sensuroimat videot, mutta kikkeli on pikselöity, joten kyseessä on koko perheen viihdettä, eli videon upotettukin versio toimii kirjoitushetkellä. ILL on klassinen kertomus mystisen voiman valtaamasta laitoksesta. Tekijät lupailevat arvaamattomia ja hengästyttävän sitkeitä hirviöitä, jotka hajoavat palasiksi suhteellisen realistisesti. Peli julkaistaan ensi vuonna PlayStation 5:lle, PC:lle ja Xboxille.
Toimintaroolipeli No Rest for the Wicked on maustettu kauhulla siinä missä Diablo. PC-versio on ollut kaksi vuotta early access -vaiheessa, joten nyt kun valmis peli julkaistaan syksyllä myös PlayStation 5:lle ja Xboxille, mainos puhuu "viimeisestä luvusta", vaikka versionumero 1.0 kuulostaa melko varhaiselta. Kiitellyillä Ori-peleillä uskottavuutta ansainnut Moon Studios loruilee (vapaasti suomentaen), ettei tämä ole klooni samantapaisista peleistä, vaan käsinkosketeltavaan maailmaan sijoittuva ja alkukantaisia vaistoja puhutteleva versio, jota tekijät itse tahtovat pelata.



Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti