Tuorein sisältö

Grand Theft Auto VI on parhaimmillaan PlayStation 5:llä, lesoilee Sony

25.06.2026 klo 11.30 | Luettu: 4986 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen


Virallinen PlayStation Blog sanoo suoraan, että Grand Theft Auto VI on parhaimmillaan PlayStation 5:llä, kun se julkaistaan 19. marraskuuta. Kylkeen tulee oheinen "kuvatodiste".

Väitetysti Sony ja Rockstar Games ovat tehneet läheistä yhteistyötä, jotta PlayStation 5:n ominaisuuksia hyödynnetään. DualSense-ohjain antaa kosketuspalautetta, reagoiden pelaajan valintoihin ja simuloiden kulloistakin ympäristöä. Voimme siis toivoa, että ohjain toimii yhtä tyydyttävästi kuin Astro Bot -pelissä.

Kosketuspalautetta elävöitetään ohjaimen kaiuttimista tulevilla äänillä. Erikseen mainitaan myös, että kolmiulotteiseen äänimaailmaan on panostettu.

Toisin sanoen liipaisimet vastustelevat dynaamisesti, kun pärisevää kapulaa hipelöivä pelaaja kokee Jasonin ja Lucian tarinaan kuuluvat näyt, äänet ja aistimukset.

Lupauksen mukaan lataustauot ovat lähes olemattomia.

Sitä ei erikseen korosteta, että peli lienee parhaimmillaan PlayStation 5 Pro -konsolilla, mutta "PS5 Pro Enhanced" -maininta löytyy ominaisuuslistasta.

Peli julkaistaan aluksi vain PlayStation 5:lle ja Xbox Series X ja S -konsoleille, joten montaa mitalia ei jaossa ollutkaan. Xbox ilmoittaa nöyrästi, että onhan peli meidän laitteille optimoitu.

Pelin voi nyt ennakkotilata mm. PlayStationin ja Xboxin omista kaupoista. Standard Edition maksaa 79,99 euroa ja Ultimate Edition 99,99 euroa.

V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Sony kiristää PlaySt... Epic tarjoaa ilmaise... >

Keskustelut (3 viestiä)

LateHuominen

Rekisteröitynyt 18.01.2015

25.06.2026 klo 15.57 4 tykkää tästä

PC-versiota odotellessa... Ja sen jälkeen alennusmyyntiä odotellessa...
lainaa
Czerwony

Rekisteröitynyt 11.04.2007

25.06.2026 klo 16.35

LateHuominen kirjoitti:
PC-versiota odotellessa... Ja sen jälkeen alennusmyyntiä odotellessa...
pc-versioon mennessä online on varmaan jo ulkona, ja alennukset tulevat olemaan vitosen tyyliin peli + haikortti pelin normihintaan
lainaa
Cubisti

27.06.2026 klo 12.13

Aivan sama. Jos tehtäväsuunnittelu on luokkaa GTAIII; hae paketti pisteestä A ja vie pisteeseen B. Yllättäen matkan varrella tulee jengiläisiä jotka haluaa viedä sen paketin sulta ja vähemmän yllättäen myös vievät sen sulta, niin aja takaa, ammu ne ja vie paketti perille. Toistetaan tämä moottoripyörällä, veneellä ja lentokoneella. Väliin pistetään pari fuck sanaa, niin 10/10 koska GTA.


Toivon sydämestäni, että ovat keksineet muutakin.
lainaa

Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova