Tuorein sisältö

Iron Maiden kesäkuussa Suomessa - bändi esittää toiveen faneille, 'Puhelimet pois'

Tänään klo 01.10 | Luettu: 244 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Iron Maidenin "Run For Your Lives" -maailmankiertue käynnistyy 27.5. Budapestin keikalla. Helsinki on vuorossa 16.6.

Vuoden 2025 osuudelle on myyty yli miljoona lippua 29 kaupungissa Iso-Britanniassa ja Euroopassa.

Maiden soittaa kiertueella yli 30 keikkaa stadioneilla, festivaaleilla ja areenoilla eri puolilla Eurooppaa. Valtaosa keikoista on loppuunmyyty. Suomen loppuunmyydylle keikalle on vapautunut myyntiin rajoitettu määrä lippuja tuotannollisten asioiden varmistuttua.

Koska show keskittyy 80-luvun aikakauteen, bändi kehottaa yleisöä kokemaan konsertin samalla tavalla kuin silloin, ilman jatkuvaa puhelimella kuvaamista. Yhtye, kuten monet muutkin artistit, haluaa, ettei yleisö seuraisi keikkaa puhelimen näytön kautta, vaan olisi aidosti läsnä hetkessä.

"Haluamme, että fanit nauttivat keikoista täysin siemauksin, eivät puhelimiensa kautta. Puhelimien käyttö vie paljon pois elämyksestä, erityisesti lavalla olevalta bändiltä, joka näkee yleisön sijaan vain riveittäin puhelimia. Se häiritsee myös muita katsojia. Fanien into ja osallistuminen tekevät keikoistamme erityisiä, mutta puhelinriippuvuus on karannut käsistä. Toivomme, että fanit ymmärtävät tämän ja rajoittavat kuvaamista merkittävästi kunnioittaakseen bändiä ja toisiaan", manageri Rod Smallwood toteaa.

"Joten kunnioittakaa bändiä, kunnioittakaa muita faneja ja nauttikaa elämänne keikasta! Liity Maiden-perheeseen laulamalla sydämesi kyllyydestä – ei kaivamalla puhelinta taskusta. Eihän se ole liikaa pyydetty?"

Maailmankiertue on osa Iron Maidenin 50-vuotisjuhlintaa ja sisältää useita fanitapahtumia monissa keikkakaupungeissa. Edellisellä, Australian-kiertueella suuren suosion saanut Eddien virallinen Pop-up Dive Bar avaa ovensa 20 kaupungissa ennen ja jälkeen keikkojen. Tarjolla on Trooper-olutta, Darkest Red -viiniä, ruokaa, eksklusiivisia fanituotteita ja muuta viihdettä. Tarkemmat tiedot löytyvät yhtyeen verkkosivuilta ja sosiaalisesta mediasta. Huomioithan, että yhtye ei itse osallistu näihin tapahtumiin.

Lisäksi elokuvateattereihin on tulossa on tänä vuonna maailmanlaajuinen pitkä dokumenttielokuva, jonka levittäjä on Universal Pictures Content Group, sekä virallinen kovakantinen kirja.

Iron Maiden (UK)
Ma 16.6.2025 Olympiastadion, Helsinki
Special guest: Halestorm (USA)
Ovet klo 17.00

Viimeiset liput myynnissä lippu.fi:ssä.




V2.fi | J.A. Kaunisto
< Tapiola Festivaali j...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




V2.fi Instagramissa
www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova