Tuorein sisältö

Disneyn näytelty Lilo & Stitch saa jatko-osan: video

Tänään klo 13.20 | Luettu: 218 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen

Hollywood-leffat ovat flopanneet niin lahjakkaasti viime vuosina, että tämä on melkein eksoottista: selkeän hitin jatko-osa on virallistettu saman tien. Lilo & Stitch -piirretyn näytelty versio on tienannut viidessä viikossa 916 miljoonaa dollaria. Budjetti oli 100 miljoonaa. Jatko-osa voi flopatakin ja voiton puolella pysytään silti.

Ennen Lilo & Stitchin ensi-iltaa Disney hyllytti toistaiseksi Kaksin karkuteillä (Tangled) -animaation näytellyn version, koska Lumikki-piirretyn näytelty versio oli valtava floppi aiemmin keväällä. Mikäli joku ehti toivoa kierrätysten ajan olevan hiipumaan päin, ilo saattoi olla ennenaikaista.

Ensimmäinen DreamWorks-studion animaatioihin perustuva näytelty kierrätys Näin koulutat lohikäärmeesi (How to Train Your Dragon) ei ole menestynyt yhtä hyvin kuin Lilo & Stitch, mutta jatko-osa julkistettiin vuodelle 2027 jo ennen ensi-iltaa, eikä asia ole ainakaan vielä muuttunut.



V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Kotimaisen vaihtoeht...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova