Tuorein sisältö

Liikkuvaa kuvaa Netflixin pelianimaatioista Splinter Cell: Deathwatch ja Devil May Cry 2

Tänään klo 20.00 | Luettu: 187 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen

Netflixin tuleva animaatiosarja Splinter Cell: Deathwatch perustuu Tom Clancy's Splinter Cell -peleihin, jotka ovat hiiviskelyä painottavia agenttiseikkailuita. Edesmennyt kirjailija Tom Clancy ei kirjoittanut Splinter Cell -tarinoista ensimmäistäkään, mutta hän hyväksyi tämän brändin.

Deathwatchin luoja on Derek Kolstad, joka on Nobody- ja John Wick -elokuvien kirjoittaja. Peleistä tuttu terrorismin vastainen agentti Sam Fisher on jo vanha mies, mutta oletettavasti Deathwatch ei viittaa hänen pulssinsa tarkkailuun. Löyhien kuvausten mukaan sarja pyrkii käsittelemään moderneja uhkia kuten informaatiosodankäyntiä eli mm. valeuutisia.

Ensi-ilta on lokakuussa.


Devil May Cry -peleihin perustuva animaatiosarja alkoi tänä keväänä. Palaute oli kiittävää, ja lähes saman tien toinen kausi virallistettiin vuodelle 2026. Kukkoileva demoninmetsästäjä Dante ottaa nyt yhteen veljensä Vergilin kanssa. Myös Vergil on peleistä tuttu hahmo, johon liittyvä mysteeri oli osa 1. kautta.



V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Futuraman 13. kausi ... Danny Boyle ohjaa to... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova