Tuorein sisältö

Sausage Party: Foodtopia 2-3 ja 2-4: ei jumankauta, nehän syövät ruokaa

Eilen klo 23.30 | Luettu: 201 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen


Kausi 2 - Jaksot 3 ja 4:
Eleventh Course ja Twelfth Course


Elävillä elintarvikkeilla on vaikeuksia luoda utopia. Eikö olisi hauskaa, jos he moikkaisivat naapureita, jotka jo onnistuivat? No ei. Kun tutut hahmot tutustuvat naapurien onneen, sarja ensinnäkin olettaa, että katsomme sarjaa hahmojen persoonallisuuksien vuoksi. Ne ajavat asiansa, kunhan asiaa ei tarvitse ajatella.

3. jakso on sarjan kehnoin näistä syistä. Irtovitsit ovat sitä mitä aina, mutta aikaa palaa siihen, kun sankarit jossittelevat ihmetellessään kulttuuria, joka on hitusen rauhallisempi kuin heidän jättämänsä kaaos.

4. jakso alkaa selvennyksellä, jonka mukaan vieraat elintarvikkeet ovat vieneet ihmisten kesyttämisen huippuunsa. Uutta se ei ole, uusi yhteisö vain on tehnyt kaiken paremmin. Odotamme vitsiä eli synkkää salaisuutta. Se olisi ollut komeaa, jos ihmisten kesyttäminen olisi edennyt vähitellen ja suhteellisen perustellusti. Päähenkilöillä on yksi ihminen, josta tuli kannibaali, mutta... joten... Salaisuus on se, että muut ihmiset syövät yhä ruokaa, eikö olekin? Ehkä jo traileri sanoi sen.

Päähenkilöihin lukeutuva rinkeli on näyttelijä, jolle uusi kaupunki on lupaus elokuvaurasta. On monia Hollywoodin sisäpiirivitsejä. Aiheen isiin lukeutuva Seth Rogen askartelee parhaillaan myös sisäsiittoista The Studio -sarjaa, joten valmistauduin lyttäämään koko paskan sillä huomiolla, ettei tiimi osaa puhua kuin itsestään.

Pitkästä pelistä ei kuitenkaan luovuta. Sarjan ominaispiirteitä osataan korostaa ennen kuin paljastuu kohahduttavasti, että ihmiset syövät ruokaa.


Keskiarvo 12 jakson jälkeen:


< Jaksot 2-1 ja 2-2

Katsottu: Prime Video

V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Tosipohjaisessa draa... Elämäni biisi -konse... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova