Tuorein sisältö

Leningrad Cowboysin uraa jatkava LC Cowboys julkaisi kiertueen, luvassa myös uutta musiikkia

Tänään klo 11.50 | Luettu: 210 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Legendaarinen Leningrad Cowboys julkaisee loppuvuonna uusia kappaleita ja tekee niiden myötä marras-joulukuussa paluukiertueen kahdentoista vuoden hiljaiselon jälkeen. LC Cowboys -nimellä lavoilla palaavan yhtyeen taustakuorona on kiertueella Harlem Angels.

"Luvassa on taattua Cowboys laatua ja huikeaa ilottelua. Puna-armeijan kuoro on kuitenkin saanut jäädä, sillä tuomme kiertueellemme jotain aivan uutta, eli Harlem Angels -kuoron. Kaiken kaikkiaan luvassa on mahtava kiertue, ja siellä kuullaan tosiaan myös uusia biisejä", kertoo LC Cowboysin keulahahmo Sakke Järvenpää.

Leningrad Cowboys perustettiin 1987, ja se nousi suomalaiseen musiikkihistoriaan esiintymisillään Puna-armeijan kuoron kanssa 1990-luvun alussa. Kaikkiaan Leningrad Cowboys esiintyi ennen tauolle lähtemistään 2013 yli kuudessakymmenessä maassa lukuisin konsertein.

"Tis is tö komepäk" -niminen paluukiertue alkaa Kuopio-hallista 28. marraskuuta ja päättyy ja Lahden Vesijärvi Halliin 11. joulukuuta. Muut konserttipaikat ovat Tampere-talo ja Helsingin jäähalli.

LC Cowboysin kokoonpanossa ovat mukana Sakke Järvenpään lisäksi muiden muassa Pauli Hauta-Aho, Okke Komulainen, Sami Järvinen, Aino Laakso, Hanna Moisala, Esa Niiva, Anna Sainila, Ville Tuomi, Timo Tolonen, Tume Uusitalo ja Varre Vartiainen.

Kiertueen liput ovat jo myynnissä.

Tis is tö komepäk -kiertue:

28.11. Kuopio-halli, Kuopio
05.12. Tampere-talo, Tampere
06.12. Jäähalli, Helsinki
11.12. Vesijärvi Halli, Lahti


V2.fi | J.A. Kaunisto
< Kotimainen metallisu...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova