Tuorein sisältö

Entisen Scorpions-rumpalin Sweden Rockin keikka oli karmeaa ja surullista katsottavaa - kitaristi paljastaa alkoholismin karmeat taustat

Tänään klo 00.34 | Luettu: 255 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Raskaan rockin yhtyeen Kingdom Comen vuoden 2022 Sweden Rockin keikkaa muistellaan yhä kauhulla.

Pitkitettyjä ja outoja sooloja niin kitaralla kuin bassolla - mutta varsinkin rumpalin laiska työskentely herätti huomiota. Keikalta kuvatulla videolla Ex-Scorpions-rumpali James Kottak näyttää jopa nuukahtavan kesken kaiken ja miehen soittotyöskentelyn laiskuus on ilmeistä. Tempo laskee viisun edetessä kerrasta toiseen.

Surullista katsottavaa ja kuultavaa. Vaikeasta alkoholiongelmasta kärsinyt Kottak kuoli tammikuussa 2024.

The Hair Metal Gurun haastattelussa yhtyeen kitaristi Rick Steier puhui rumpalin vaikeasta taistelusta alkoholismia vastaan. Steier muistelee bändin reunion-kiertuetta vuonna 2018. Rumpali joi kaiken aikaa ja osa keikoista sujui surullisenkuuluisan Sweden Rockin keikan tavoin. "Tämä oli sen jälkeen, kun hän lopetti Scorpionsissa. Ja hän ei lähtenyt vaan sai bändistä potkut".

Scorpionsin tyypit lähettivät rumpalin jopa katkaisuun, mutta puolen vuoden kuivuminen ei jäänyt pysyväksi. Päinvastoin.

Kingdom Comen kitaristi ei peittele ongelman suuruutta. Kiertäminen Kottakin kanssa oli hankalaa. Keikkapaikoilla baarimikkoja kiellettiin aina myymästä rumpalille alkoholia. Mutta alkoholisti keksii keinot ja mies ryyppäsi fanien avulla ja fanien rahoilla. "Sitä oli mahdoton estää".

Jos Kottak pääsi livahtamaan bänditreeneistä kämpille, mies oli hetkessä kipannut muutaman paukun ja oli sen seurauksena kohta soittokyvytön.



(Blabbermouth)








V2.fi | J.A. Kaunisto
< Tapahtui tasan kymme... James May säilytti v... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova