Doctor Sleep -ohjaaja kierrättää Stephen Kingin Usvan
![]() |
Usva (The Mist) on Stephen Kingin 70-luvulla kirjoittama pienoisromaani, joka julkaistiin 80-luvulla mm. Skeleton Crew -kokoelmassa. Luonnottoman paksu usva valtaa pienen kylän, ja pian paljastuu, että usvan keskellä elää hirviöitä.
Vuoden 2007 elokuvaversio (kuvassa) menestyi kohtalaisesti. King tunnetaan suhteellisen vaisuista loppuratkaisuista, mutta leffa vei Kingin satunnaisen ajatuksen pidemmälle, joten leffa muistetaan eritoten lopusta.
Leffan ohjaaja ja kirjoittaja Frank Darabont oli jo entuudestaan kiitelty tai kiitellyin King-veteraani, sillä hänen töitään ovat myös The Shawshank Redemption ja Vihreä maili.
10 vuotta myöhemmin aiheesta tehtiin 1 kauden mittainen tv-sarja. Aikaa on kulunut vähintään toiset 10 vuotta, kun ohjaaja ja kirjoittaja Mike Flanagan saa valmiiksi uuden, juuri julkistetun elokuvaversion. Hänen aiemmat työnsä Doctor Sleep, Julma leikki ja Chuckin ihmeellinen elämä perustuvat Kingin tarinoihin.
Lähde: Deadline



Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti