Tuorein sisältö

'Nyt olen aivan täynnä sanomisen pakkoa ja paloa' - Maija Vilkkumaa julkaisi uutta

Tänään klo 01.11 | Luettu: 164 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Maija Vilkkumaa julkaisee yleisön jo pitkään odottaman singlen Karaoke-queen. Single on ensimmäinen askel kohti samannimistä albumia, joka ilmestyy syksyllä.

"Tuntuu, että synnyin uudestaan 1973-albumin myötä, ja nyt olen aivan täynnä sanomisen pakkoa ja paloa. Lopetin kaiken ylimääräisen, kuten keikkailun ja TV-työt, tämän albumin alta. Karaoke-queen kertoo raivosta, siitä, mikä sitäaiheuttaa ja miten se meissä näkyy. Se kertoo tästä ajasta ja ihmismielestä. Tämä biisi avaa oven albumin maagiseen, riehakkaaseen ja häiritseväänkin maailmaan. Tervetuloa!".

Vilkkumaa on kirjoittanut biisin yhdessä Matti Mikkolan (Tehosekoitin, Saimaa) ja Perttu Mäkelän kanssa. Sen on tuottanut Vilkkumaan kanssa yhteistyössä maailmanluokan hard rock -tuottaja Joonas Parkkonen (mm. Blind Channel ja Lost Society). Vastaavana tuottajana singlellä ja koko albumilla toimii legendaarinen Riku Mattila, jonka kanssa Vilkkumaa on tehnyt yhteistyötä viimeksi 2010 julkaistulla levyllään.






V2.fi | J.A. Kaunisto
< Metallivuori jyrisee...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova