Tuorein sisältö

Suomalaisen vaihtoehtomusiikin uusi tekijä Stormbound Records tukee heitä, jotka kulkevat omia polkujaan

Tänään klo 10.20 | Luettu: 164 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Suomalaisen vaihtoehtomusiikin kentälle saatiin viime vuoden lopulla uusi tekijä, kun Stormbound Records julkaisi ensimmäiset nimikkeet.

Yhtiö kertoo liputtavansa niiden puolesta, jotka kulkevat omia polkujaan eivätkä mahdu valmiisiin muotteihin. Stormbound ei myöskään ole sidonnainen mihinkään tiettyyn genreen, vaan punaisena lankana, ja artisteja yhdistävinä tekijöinä toimivat särmäkkyys, rehellisyys sekä halu erottua joukosta.

"Uskomme tinkimättömään ilmaisuun, ja siihen, että sen on aika ottaa tilansa valokeilassa. Stormbound on kuitenkin enemmän kuin pelkkä levy-yhtiö. Haluamme vaikuttaa myönteisesti myös musiikin ulkopuolella ja teemme yhteistyötä luotettavien kumppaneiden kanssa merkityksellisten hankkeiden parissa. Meille kapina ei ole vain ääntä – se on myös tekoja", label head Marco Luponero kertoo.

"Haluan Stormboundin olevan koti aitoudelle ja ihmisyydelle. Se on paikka, jossa pidämme ihmisen ja musiikin keskiössä samalla kun löydämme uusia tapoja tehdä asioita. Meidän lähestymistapamme on kokonaisvaltainen. Työskentelemme artistien kanssa todellisena aktiivisena kumppanina. Osallistumme levyn tuotantoon, artistin brändäykseen, sosiaalisen median suunnitteluun ja hallinnointiin, jopa live-tuotantoihin. Kaikki on osa samaa kokonaisuutta, samaa ekosysteemiä".

Stormbound Recordsin viimevuotiset julkaisut alleviivasivat yhtiön linjaa. Erityisesti raskaan musiikin piireissä huomio heräsi laajalti, kun Stormbound julkaisi mm. Finntrollista ja ...And Oceansista tutun laulajan Mathias ”Vreth” Lillmånsin retrospektiivisen "Remains"-albumin.

Kenties vielä suurempana yllätyksenä saatiin Stormboundin seuraava kiinnitys, kunnioitettavassa 75-vuoden iässä äänitysdebyyttinsä tehnyt Barbara. Ja kyllä, kyseessä on Marco Luponeron oma äiti, jonka koskettava tulkinta My Chemical Romancen I’m Not Okay (I Promise) -kappaleesta sai vaihtoehtokansan huomion.

Näiden lisäksi Marcon oma sivuprojekti Chäinfist julkaisee pian ensimmäisen albuminsa Stormboundin kautta.






V2.fi | J.A. Kaunisto
< Albanian mahtipontin... Huomio, Mikko Alatal... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova