Tuorein sisältö

Näytellyn One Piece -sarjan tekijät tarttuvat Samurai Champloo -animeen

Eilen klo 23.45 | Luettu: 171 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen


Amerikkalainen tuotantotalo Tomorrow Studios panostaa manga- ja animesarjojen näyteltyihin versioihin. Firma myöntää, että näytelty Cowboy Bebop -sarja meni pieleen todennäköisesti siksi, ettei alkuperäisiltä tekijöiltä kysytty neuvoja. Cowboy Bebop jäi yhden kauden mittaiseksi.

Näytelty One Piece -sarja sen sijaan on iso hitti, joka filmaa jo kolmatta kautta. One Piece -mangan luoja Eiichiro Oda on yksi näytellyn version tuottajista. Joskus "tuottaja" on vain arvonimi, mutta Oda on aidosti mukana kommentoimassa tuotannon eri vaiheita.

Tomorrow Studios kehittelee nyt näyteltyä Samurai Champloo -sarjaa. Idean isä ja animeversion ohjaaja Shinichiro Watanabe on mukana. Watanabe on myös Cowboy Bebop -animen ohjaaja. Hän kritisoi julkisesti sen näyteltyä versiota, joten sehän vaikuttaa kypsältä, että hänen kanssaan on nyt löydetty yhteinen sävel.

Samurai Champloo sijoittuu 1600-luvun Japaniin, mutta mukana on hip hop -musiikkia ja muita moderneja mausteita. Miespäähenkilöt ovat sotureita ja toistensa vastakohtia, jotka liittoutuvat, kun naispuolinen tarjoilija tarvitsee apua.

Näyteltyjä Cowboy Bebop ja One Piece -sarjoja esittää Netflix. Näytellyllä Samurai Champloo -sarjalla on kysyntää muttei vielä virallista kotia.

Lähde: Variety

V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Vuosikymmen sitten p... Kymmenen vuotta sitt... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova