Tuorein sisältö

Harvoin keikkaileva kotimainen vaihtoehtoisen rockin veteraani julkisti pari juhlakeikkaa

Tänään klo 01.08 | Luettu: 186 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Kotimaisen vaihtoehtoisen rockin veteraani Jolly Jumpers juhlistaa klassikkoalbuminsa "Mobile Babylon" 20-vuotista taivalta erikoiskeikoilla Tampereella ja Helsingissä. Yhtye esiintyy torstaina 16. heinäkuuta Tampereen Tavara-asemalla sekä perjantaina 17. heinäkuuta Helsingin Tavastialla. Ennakkoliput ovat nyt myynnissä Tiketin toimipisteissä.

Vuonna 2006 julkaistua Mobile Babylon -albumia pidetään yhtenä 2000-luvun parhaista kotimaisista levyistä. Bändin kitaristi Arimatti Jutila kertoo tunnelmista tulevien juhlakeikkojen alla: "Jolly Jumpers on nyt onnellisten tähtien alla. Bändillä on jo merkittävä perintö, mutta silti se luo edelleen vahvaa uutta musiikkia, ja keikoilla kuulostamme paremmalta kuin koskaan. Soitamme Tampereella ja Helsingissä pitkän setin, jossa kuullaan Mobile Babylonin parhaat palat sekä kattava valikoima kappaleita yhtyeen muiltakin albumeilta".

Jolly Jumpersin keikat ovat harvinaista herkkua: yhtye teki viime vuonna kahdeksan keikkaa, jotka kaikki myytiin loppuun hetkessä. Mobile Babylon -albumia juhlistavat erikoiskeikat ovat yhtyeen kesän ja loppuvuoden 2026 ainoat esiintymiset Tampereella ja Helsingissä.

Tyrnävällä vuonna 1980 toimintansa aloittaneen Jolly Jumpersin musiikkia on kuvailtu mullanmakuiseksi americanaksi, tundragarageksi sekä pottupeltobluesiksi. Viime vuonna ilmestynyt paluualbumi "Rural Slang" sai kriitikoilta ylistyssanoja, nousi fyysisen albumilistan ykköseksi sekä sai Emma-ehdokkuudet Vuoden Alternative- ja Kriitikoiden valinta -kategorioissa.


V2.fi | J.A. Kaunisto
< Metallivuori-tapahtu...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




V2.fi Tiktok
www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova