Tuorein sisältö

Tuskassa hurjasti porukkaa - yleisöennätys!

Tänään klo 01.12 | Luettu: 447 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Tuska 2026 keräsi Helsingin Suvilahteen kolmen festivaalipäivän aikana 66 000 kävijää, joka on Tuskan historian kävijäennätys.

Perjantai ja lauantai myytiin loppuun; kumpanakin päivänä paikalla viihtyi 23 000 metallifania. Sunnuntaina Suvilahdessa vieraili 20 000 metallipäätä.

Karhu Main Stagella viikonloppua rytmittivät päivien pääesiintyjät: jäähyväiskiertueellaan jyrännyt metallijätti Megadeth, vihdoin ensi kertaa Helsingissä esiintynyt huikeassa nousussa oleva amerikkalainen Bad Omens sekä englantilainen metalcoren supernimi Bring Me The Horizon. Muita pääkentän vetonauloja olivat metalcore-uranuurtaja Trivium, kyseisen genren tämän hetken kuumimpiin bändeihin lukeutuva The Plot In You, sekä kotimaan metallikärjet Amorphis, Stam1na ja Lost Society.

"Tämä Tuska on ollut aivan mieletön kaikilla mittareilla. Tähän viikonloppuun kulminoituu metallin nykytila ja tähän kokemukseen ollaan päästy vain ja ainoastaan yleisön, artistien ja festivaalin tekijöiden syvän kolminaisuuden omistautumisella. Tämä triangeli soi niin heleästi, että tästä on hyvä jatkaa ensi vuotta kohti", Festivaalijohtaja Eeka Mäkynen kommentoi.

Tuska 2027 järjestetään Suvilahdessa 2.-4.7.

Limited Early Crow 3-päivän liput tulevat myyntiin maanantaina 29.6. klo 9:00.

Vahvistuneet Tuska 2027 -esiintyjät:
Lorna Shore, Children Of Bodom, Heaven Shall Burn, Kanonenfieber, Fox Lake, Gaerea, Avralize, Sinizter


V2.fi | J.A. Kaunisto
< BESS pikkujoulukaude...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova