Tuorein sisältö

Markus Krunegård ja Maustetytöt julkaisivat yhdessä - hitti vai huti?

Eilen klo 09.45 | Luettu: 349 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Ruotsin ja Suomen suosituimmat indieartistit julkaisevat yhdessä.

Markus Krunegård ja Maustetytöt julkaisevat tänään kimppasinglen. Jo ennakkoon varastosta loppuunmyytynä vinyylisinglenä sekä digitaalisesti julkaistulta Vaasankatu 4-ever -singleltä löytyy kaksi uutta biisiä, jotka Markus Krunegård sekä Anna ja Kaisa Karjalainen ovat tehneet yhdessä.

”Maustetytöt oli suuri syy siihen, että rupesin tekemään suomeksi soololevyä. Mulle tämä on siksi iso ja hieno asia. Bonus on se, että Anna ja Kaisa ovat niin omanlaisiaan ja jaksavat olla just semmoisia”, sanoo Ruotsin rakastetuimpiin artisteihin lukeutuva Krunegård, joka julkaisi ensimmäisen suomenkielisen soololevynsä vuonna 2023. Ruotsinsuomalaisen Krunegårdin äiti on kotoisin Pellosta Tornionlaaksosta.

Vaasankatu 4-ever -single on erillinen julkaisu, jonka kappaleet eivät tule löytymään Markuksen loppuvuodesta ilmestyvältä suomenkieliseltä sooloalbumilta.

Anna ja Kaisa muistelevat, että idea yhteissingleen tuli alun perin Krunegårdilta. Kappaleiden rungot syntyivät Maustetyttöjen treeniksellä Helsingissä toukokuussa 2025.




V2.fi | J.A. Kaunisto
< Stam1nan ja Wolfhear... Sami Kuronen julkais... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




V2.fi Instagramissa
www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova