13.01.2010 klo 22.00 | Teksti: Manu Pärssinen | Luettu: 5050 kertaa
Helsinkiläinen pelistudio Casual Continent julkaisee Crown of Byzantus-selainpelinsä Beta-version ensi viikolla, 18. tammikuuta.
Crown of Byzantus-pelissä johdetaan armeijoita ja tehdään urotekoja. Sotimisen ohella taktikointi ja juonittelu ovat arvokkaita taitoja pelaajalle. Taustatarina kertookin viiden mahdin valtataistelusta pelin maailmassa.
"Pelaajalla on edessään taisteluita, ritariromantiikan perinteiden mukaisia haasteita, sekä vaarallisia seikkailuja kadonneiden valtakuntien raunioissa", kertoo Crown of Byzantuksen pääsuunnittelija Ville Vuorela.
"Pelin kehitys on ollut määrätietoinen vuoden urakka, jonka aikana peliä on taukoamatta syynätty suurennuslasilla ja viilattu kynsiviilalla. Odotukset ovat nyt julkaisun kynnyksellä erittäin korkealla. Selainpelejähän on tähän asti tehtailtu enimmäkseen Saksassa", sanoo Casual Continentin toimitusjohtaja Pyry Lehdonvirta.
Crown of Byzantus tähtää Suomen jälkeen maailmanlaajuisille selainpelimarkkinoille vielä tämän kevään aikana.
V2.fi:n nopean ennakkotestin perusteella Casual Continentin peli vaikuttaa varsin lupaavalta tavalta viettää vapaa-aikaa.
Olikohan nyt Helsingin sanomissa kun haastateltiin pelin kehittäjää. Kuulemma peli on ilmainen, mutta samaan hengenvetoon todetaan, että luottokortti on pelaajan tärkein ominaisuus. Mutulla voisi luulla tätä Travian- tai Farmville-klooniksi jossa sinun täytyy käydä pelissä joka tunti mikäli haluat pärjätä. Voisihan tuota tietty kokeilla ja katsoa millainen on, mutta imo tästä pitäisi kehittää eRepublikin kaltainen peli ajankäytön suhteen.
HoMM
14.01.2010 klo 09.16
Ei näytä kyllä pätkääkään Heroes sarjan peliltä :D !