Assassin's Creed III Amerikassa, päähahmo intiaani
01.03.2012 klo 11.00 | Teksti: Manu Pärssinen | Luettu: 5883 kertaa
Siitä, että Assassin's Creed III sijoittuisi Amerikan alkupäiviin, on huhuttu viime kuukausina jo pariinkin kertaan. Nyt siihen liittyen on saatu lisää vinkkejä.
Ensin Kotaku julkaisi alla olevan kuvan, jonka taustalipusta ja päähahmon takista sekä aseistuksesta voidaan päätellä kyseessä olevan Amerikan vallankumouksen aika. Miehen piirteistä, tomahawkista, saappaista ja koruista voi myös päätellä, että assassiini on Amerikan alkuperäisväestön sukua, ainakin siis osittain intiaani. Kuvassa sataa myös lunta, joten peli sijoittunee Yhdysvaltain pohjoisempiin osiin.
Sitten löytyi toinen kuva, joka pian poistettiin alkuperäisestä paikastaan, mutta löytyy toki netistä - pelin häähahmo yhdessä George Washingtonin kanssa. Salamurhurilla on selässään jousi ja nuolia.
Toistaiseksi, koska kuvia ei ole virallisesti vahvistettu, puhutaan yhä huhusta, mutta oikeita tietoja odotetaan saapuvaksi hyvin pian.
Jenkit ovat tästä varmaan enemmän innoissaan, itse odotin ranskan vallankumousta tai brittejä viktoriaanien ajalta. Noh, pakko tämä silti on hankkia. :D
jees
01.03.2012 klo 11.16
Amerikan vallankumous ja intiaanit ovat niin vähän käytettyjä juttuja että ei haittaa yhtään. Ainoastaan mietityttää että onko tämäkin tyyppi sukua Desmondille. Melkoisen laajalle levinnyt suku
toisekseen tietääkseni tuohon aikaan tuolla ei ihan hirveästi ollut suuria kaupunkeja ja isoja taloja joten kiipeilypuoli vähän mietityttää
Vaikuttaa oikein siistiltä tuon isomman kuvan perusteella. Toivottavasti peliin tulee taas useampia kaupunkeja / kyliä, kuten AC II:ssa. Tai koko homman voisi laajentaa kolmososan kunniaksi Red Dead Redemptionin tasolle, eli kunnon kokonainen, avoin preeria, jossa sitten siellä täällä asutusta - eikä lataustaukoja. Hevosellekin tulisi taas käyttöä.
Asd
01.03.2012 klo 11.58
Taitaa olla viimeisiä aikakausia, johon AC sopii ilman suuria muutoksia. Muutaman vuosikymmenen kuluttua aseista tulee jo järkeviä taistelukäyttöön jolloin katoilla hyppely ja piiloterällä tappaminen loppuu lyijysateeseen ja nopeaan kuolemaan.
lasdlasd
01.03.2012 klo 12.01
Yllättävää että jenkkikeskeistä menoa... america fug jeah jne
des
01.03.2012 klo 12.16
"Ainoastaan mietityttää että onko tämäkin tyyppi sukua Desmondille. Melkoisen laajalle levinnyt suku"
Asd kirjoitti: Taitaa olla viimeisiä aikakausia, johon AC sopii ilman suuria muutoksia. Muutaman vuosikymmenen kuluttua aseista tulee jo järkeviä taistelukäyttöön jolloin katoilla hyppely ja piiloterällä tappaminen loppuu lyijysateeseen ja nopeaan kuolemaan.
Siis en ymmärrä. Miks AC-sarjan pitäis edetä esi-isien jalanjäljissä kronologisessa järjestyksessä? Animuksella voi hyppiä minne aikaan tahansa, niin aivan hyvin AC IV:ssä (tai vastaavassa jatko-osassa) voitaisiin perustella, että "oho, löysimme uuden linkin sinun ja erään Jeesuksen aikaisen assasiinin, sinun esi-isäsi, välille, Desmond, menemme tutkimaan nyt hänen muistojaan, ne varmaan valaisevat intiaani-isoisukkisi tapahtumia ja muita kuvioita".
SurkeaaKonsoliKakkaa
01.03.2012 klo 12.34
Enemmän jännittää mihin aikakauteen AC XIV sijoittuu.
jees
01.03.2012 klo 13.04
Asd kirjoitti: Taitaa olla viimeisiä aikakausia, johon AC sopii ilman suuria muutoksia. Muutaman vuosikymmenen kuluttua aseista tulee jo järkeviä taistelukäyttöön jolloin katoilla hyppely ja piiloterällä tappaminen loppuu lyijysateeseen ja nopeaan kuolemaan.
Nähdään sitten kun tulee viimeinen AC tai ainakin Desmondin peli kun siitä tulee salamurhaaja joka kiipeilee pilvenpiirtäjillä ja käyttää piiloterää vihujen tappamiseen. Use stealth or die
minäsevaan
01.03.2012 klo 13.26
saapa nähä.
jos olis täl kertaa valinnanvaraa/monipuolisuutta tappo tavois.
1ja2 pelattu.
ja eip niis ainaskaan hitman bm tyylisesti luova voi olla.
Jorma
01.03.2012 klo 14.07
Miksi Amerikka? Ja jos siinä ei ole uutta pelimoottoria, niin en osta.
Aivan mahtavalle vaikuttaa tämä! Nyt nopeasti lisää infoa ja pelikuvaa, niin hyvä tulee. En malta odottaa!
Hau
01.03.2012 klo 14.46
Hmm, onko hahmo britti, jenkki vai intiaani ? Koska asusteissa on sekäettä: Löytyy inkkareiden talismaania ja eläimen turkkia yms. Mutta hahmon takki on selvästi kyseisen ajanjakson sotilaan uniformi.
geevel
01.03.2012 klo 14.59
Veikkaisin että assassiinit löytyvät pelissä intiaanien joukosta, mutta käyttävät sotilaiden univormuihin perustuvia pukuja jotteivat erottuisi joukosta liikaa. Tai jotain.
Renesanssin amerikasta ei vaan sellasia hienoja kaupunkeja oikeen löydy. Ne on vaan sellasia pieniä puumökkikyliä joissa asutaan. Toisin sanoen, miten se ninjahyppely toteutetaan tällä kertaa?
Muokannut: Uppmas
01.03.2012 klo 15.39
Rambokala
01.03.2012 klo 15.30
Jorma kirjoitti: Miksi Amerikka? Ja jos siinä ei ole uutta pelimoottoria, niin en osta.
Renesanssi ja Amerikan vallankumouksen aika sijoittuvat eri vuosisadoille :>. Eikä ainakaan minusta valankumouksen aikaa ei kutsuttu "Amerikan renesanssiksi".
Itse aika ja aluevalinta sopisivat minulle, vaikak yhä liputan viktoorianisen ajan englannin puolesta. Tai sitten ihan nykyajan.
No nyt tuli Ubilta viralliset kannen kuvat. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150717042116663&set=a.10150717041871663.460575.24124301662&type=1&theater
Kummallisessa järjestyksessä pelistä tihkuu tietoja. Pelin kansi ja tarkka julkaisupäivä on tiedossa jo ennen kuin pelin sisällöstä on kerrottu mitään, näytetty pelikuvaa tai edes traileri.
awesomeaction
01.03.2012 klo 22.26
ruma kansi. altairin ja ezion kansien mystisyys on paljon hienompi. voisi vetää johtopäätöksiä että tuollainen väkivaltainen kansi viittaa toiminnan korostumiseen?
Istuva Härkä kutsuu pelaajan telttaansa: "Ota joukot ja juokse armeijan joukkoja vastaan" tai "Etelä ja pohjoinen tappelevat, käytä tilaisuus hyväksesi ja tapa molempien kenraalit"
dhyhd
01.03.2012 klo 23.22
Intiaaneja...voi helvetti. Enpä olekaan vammaisempaa peli-ideaa lukenut pitkään aikaan.
Tuleva floppi, sanokaa mun sanoneen.
Weteraani
01.03.2012 klo 23.42
Asd kirjoitti: Taitaa olla viimeisiä aikakausia, johon AC sopii ilman suuria muutoksia.
Nyt en ymmärrä. Kyllähän salamurhat kukoistavat vielä tänäkin päivänä jos esimerkiksi Predatoria ei ole käytettävissä tai se ei muuten oikein sovi tilanteeseen. Ja näitä salamurhia tehdään edelleen myös lyhyillä teräaseilla.
pekkaaa
02.03.2012 klo 01.06
Vaikka niissä kuvissa olisikin lunta niin ei se tarkoita, että se jonnekin pohjoisosiin sijoittuisi. Eiköhän se sijoitu sinne missä tohon aikaan oli kaikki häppeningit eli itärannikolle, jossa kyllä sielläkin sataa välillä lunta talvisin.
Renesanssi ja Amerikan vallankumouksen aika sijoittuvat eri vuosisadoille :>. Eikä ainakaan minusta valankumouksen aikaa ei kutsuttu "Amerikan renesanssiksi".
Itse aika ja aluevalinta sopisivat minulle, vaikak yhä liputan viktoorianisen ajan englannin puolesta. Tai sitten ihan nykyajan.
No sieltä ajoilta kummiskin :P Ei vallankumouksenkaan aikoihin mitään isoja hienoja kivitaloja siellä päin näkynyt.
dhyhd kirjoitti: Intiaaneja...voi helvetti. Enpä olekaan vammaisempaa peli-ideaa lukenut pitkään aikaan.
Tuleva floppi, sanokaa mun sanoneen.
Vittu mikä idiootti. =D
Jorma
02.03.2012 klo 15.23
Machinus kirjoitti:
Jorma kirjoitti: Miksi Amerikka? Ja jos siinä ei ole uutta pelimoottoria, niin en osta.
Koska Jenkkiyleisö sekä varmasti kirjoittajalle mielenkiintoinen ympäristö.
Eli AC 3 sijoittuu Amerikkaan vain myynnin takia, että peli varmasti menestyy? Kysyin lähinnä sitä, että mitä sellaista Amerikassa on mikä liittyy tähän AC sarjaan...
des kirjoitti: "Ainoastaan mietityttää että onko tämäkin tyyppi sukua Desmondille. Melkoisen laajalle levinnyt suku"
Taitaa Desmondkin asua jenkkilässä...
Jep. Mutta sukulaisuus vaikkapa Ezion kanssa voisi olla hankalampi selittää, jos päähenkilö kuuluu Amerikan alkuperäiskansoihin.
Skeltermelter
03.03.2012 klo 14.56
altair kirjoitti:
des kirjoitti: "Ainoastaan mietityttää että onko tämäkin tyyppi sukua Desmondille. Melkoisen laajalle levinnyt suku"
Taitaa Desmondkin asua jenkkilässä...
Jep. Mutta sukulaisuus vaikkapa Ezion kanssa voisi olla hankalampi selittää, jos päähenkilö kuuluu Amerikan alkuperäiskansoihin.
Päähenkilön isä on brittiläinen siirtolainen ja äiti intiaani, joten Desmondin sukujuuret ACIII:n päähenkilön kanssa ei ole hirveän vaikea kuvitella.