Tuorein sisältö

V2.fi testasi: SteelSeries Arctis Nova 7 Gen 2 -kuulokkeet

Manu Pärssinen

Tänään klo 16.10 | Luettu: 241 kertaa | Teksti: Manu Pärssinen

Nättiä ääntä, pientä päivitystä
V2.fi testattiin äskettäin SteelSeries Arctis Nova 3P Wireless -kuulokkeet (artikkeli), jotka julkaistiin kesällä. Nyt vuorossa on niiden kalliimpi sisarus SteelSeries Arctis Nova 7 Gen 2, joka saapui kauppoihin lokakuuta jotakuinkin sata euroa kalliimmalla hintalapulla. Alkuperäiset Nova 7:t arvioin hieman reilu kolme vuotta sitten ja ulkoisesti niissä ei vaikuttaisi paljon eroa olevan (mikä on ihan hyväkin asia), mutta vilkaistaanpa ensin, mitä on muuttunut sisäisesti.



Nova 7Nova 7 Gen 2
Elementit40 mm neodyymi40 mm neodyymi
Taajuusalue20 Hz - 22 Khz20 Hz - 22 Khz
Herkkyys93 dBSPL105 dBSPL @ 1kHz
Impedanssi36 Ohm36 Ohm
Yhteydet2,4 Ghz + Bluetooth2,4 Ghz + Bluetooth V5.0
Akkukestojopa 38 tuntiajopa 54 tuntia
YhteensopivuusPC, PS4, PS5, Mac, mobiiliPC, PS4, PS5, Mac, Mobiili
MikrofoniClearCast Gen 2, 100-6500 HzClearCast Gen 2, 100-6500 Hz (Bt), 100-7000 Hz (2,4G)


Ei siis kovin paljon sielläkään - akkuteknologia on vuosien aikana sen verran kehittynyt, että 325 gramman painoisiin kuulokkeihin on saatu huomattavasti enemmän virtaa varastoon, missä osansa on myös kasvaneella herkkyydellä. Muut erot ovatkin sitten värivalikoimassa ja ohjelmistopuolella - eli säätöpuolella riittää mobiiliappi, PC:tä ei tarvita enää yhtälöön. Paketista löytyy kuulokkeiden lisäksi 3,5 mm liittimillä varustettu kaapeli, USB-C-kaapeli, USB-C-USB-A-adpateri, sekä Steelseriesin tuttu, leveä langaton lähetin.

Testiin tulleet kuulokkeet ovat ulkoasultaan muhkeat ja sopivan minimalistiset eri harmaan sävyineen. Ne venyvät vähän isompaankin päähän ja tuntuvat taivutellessa tukevilta ja kestäviltä. Ulos vedettävä, jäykähkön kumiletkun päässä oleva mikrofoni ei ole esteettisesti ehkä maailman kaunein vekotin, mutta kätevä sellaisenaan ja helposti säädettävissä oikealle etäisyydelle suusta. Sen päässä oleva valo ilmoittelee punaisena, mikäli mikrofoni on vaimennettu.


Vasemmasta kuulokekupista löytyy 3,5 mm audioliitäntä, ihan OK-fiiliksellä varustettu äänenvoimakkuudensäätö sekä se mikrofonin vaimennuspainike, joka on miellyttävän haptinen. Oikealla puolella taas on USB-C-liitin, Bluetooth-painike, virtapainike ja ChatMix-rulla (pelin äänet / puheäänet). Bluetooth- ja virtapainikkeilla voi ohjata myös mediaa sekä BT-napilla vastata puheluihin. Kaikki niistä ovat peukaloilla helposti tavoitettavissa ja selkeitä toiminnoiltaan, mutta juurikin Bluetooth/virta-nappieihin kaipasin hieman napakampaa naksahdusta, kun koitti triplapainalluksella palata edelliseen raitaan.

Kaapelin osuminen johonkin kuuluu yllättävän hyvin kuulokkeista, mutta langattomasti kuunneltaviksihan nämä on tarkoitettukin. Pehmeät tyynyt sulkevat ulkomaailman äänet tehokkaasti ulkopuolelle musiikkia kuunnellessa ja heti ensi sävelistä asti pidin Nova 7:ien äänimaailmasta. Elektronista musiikkia kuunnellessa basso ei ole useimmissa kappaleissa liian päällekäyvä, mutta silti mukavan tukeva, äänessä on tilaa ja ilmavuutta ja keski- sekä ylä-äänetkin ovat selkeitä ja tarkkoja, vaikka erottelevuutta voisi välillä olla inasen enemmänkin. Jotakuinkin tältä 200 euron pelikuulokkeiden pitäisikin kuulostaa musiikkiakin kuunnellessa.

Sanotaan esimerkkinä vaikka Eva Be:n “No Memory of Time”, jossa sekä bassopuoli että laulanta kuulosti voimakkaalta ja luonnolliselta, rytmi-instrumenttien ja -kitaroiden ollessa tarkkoja ja selkeitä.Toinen tätä kirjoitettaessa oikein hyvältä kuulostava viisu oli Disclosuren ja The Weekndin yhteisviisu “Nocturnal”, jossa oli leijuvaa ilmavuutta. SteelSeriesin perussointikin on siis omiin korviini mainio++ ja mobiiliappilla (Companion App) sitä voivat sitten halukkaat vielä säätää.


Ja säätää sitä voikin: sovelluksessa (mobiili/PC) on valmiina “Pro”-ääniasetukset yli kahdelle sadalle pelille ja Sonar-ohjelmistolla niitä voi luoda itsekin lisää. Säätövaraa on valtava määrä ja yhteisön kautta on tarjolla kaikkiaan yli miljoona valmista asetusta. Ymmärrän idean: tietynlaisissa räiskinnöissä on tärkeää kuulla herkemmin tietyn taajuusalueen ääniä, mutta olen kyllä sitäkin mieltä, että aika hifistelyksi tässä mennään. Harrastuneisuus toki kunniaan ja pelien korkeimmalla tasolla sillä askeleen rasahduksen erottamisella millisekunteja aiemmin on merkitystä.

Toinen erityisominaisuus Nova 7 Gen 2:ssa on se, että sekä viiveetöntä 2,4 GHz:n ääntä, että Bluetoothin kautta tulevaa voi kuunnella yhtä aikaa. Peliäänet voivat siis tulla PC:ltä, samalla kun kuuntelee kännykältä haluamaansa taustamusiikkia tai äänichattailee pelikaveriensa kanssa. Itselleni tästä oli enemmän iloa, kun kuuntelin musiikkia PC:ltä ja kännykkään tuli puhelu - kuulokkeita ei tarvinnut sen kummemmin räplätä tai ottaa päästään hölisemisen ajaksi.

Mikrofoni tallensi testitilanteessa puheen luonnollisesti, tarkasti ja selkeästi. Alla mikrofonitesti.



Kahdensadan euron sijoittaminen pelikuulokkeisiin on monelle varmasti tiukka paikka, mutta SteelSeriesillä on moni asia kohdillaan: kuulokkeet ovat kohtuullisen tyylikkäät (ehkä joidenkin mielestä vähän tylsät) sekä mukavat päässä ja niissä on oikein hyvä akkukesto ja perusääni sekä pelaamiseen että musiikin kuunteluun. En usko että monikaan pelaaja olisi pettynyt, jos nämä vaikka joulukuusen alta löytyisivät.



SteelSeries Arctis Nova 7 Gen 2
Hintaluokka: 210 eur (tarjouksessa 160-170 eur)
Lisätietoa: SteelSeries

V2.fi | Manu Pärssinen
< V2.fi pelasi: Mount ...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova