Pelivatkain 123 - Uuden tuotantokauden intro - nyt vuorossa floppikonsoli Atari 7800
![]() |
Uusi Pelivatkain-ohjelmasarjan tuotantokausi menee uuteen suuntaan, tuttujen naamojen ja uusien teknisten sähellysten kera. Retropatukat JOK ja Manu Pärssinen paneutuvat nyt Atari 7800 -konsoliin. Kauden aloitusjaksossa ei kuitenkaan pelata vaan jutskaillaan konsolin ympäriltä. Ensi viikolla sitten peliasiaa!
Atarin vuonna 1986 julkaisema 7800 teknisesti hyvä pelikonsoli, mutta se julkaistiin vähän niinku tyhmästi kaksi vuotta valmistumisensa jälkeen. Siinä meni se sauma eikä uudella Atarilla ollut enää mahkuja kilpailla markkinoista. Kyllähän 7800 myi semmoiset neljä kertaa enemmän kuin edeltäjänsä 5200, mutta se ei riittänyt kuin marginaaliseen asemaan markkinoiden kulmalla ja nopeaan unohdukseen.
Harmillisesti nauhoitusten ympärillä kieppui tälläkin kaudella teknisiä ongelmia. Tällä kertaa aivan uusia. Nyt ongelmia tuotti toisen pantamikrofonin adapteri, joka päätti mennä rikki. Niinpä toinen mikrofoni räpsättää nauhoitusten aikana niin penteleesti, että parempaa ääninauhaa ei voi lainkaan käyttää. Ei tietenkään räpsinyt testien aikana! No, backup-äänillä pärjätään, vaikka ne eivät niin hyvät olekaan.
Suora linkki: https://youtu.be/WnCgMzXr1vw
Kaikki Pelivatkain-sarjan jaksot
Tilaa kanava tästä klikkaamalla
Onhan Retro Rewind jo tilattu?
https://retrorewind.fi/hanki
Pelikopteri TV esittää: JOKin Pelivatkain
(C) 2025 Mediapalvelut
Yhteistyössä: V2.fi
Toimittaja: Jukka O. Kauppinen
Grafiikka: Niklas Isberg
Intro/outro: Saku Tiainen, Antti Miettinen, Kraku
Lisää retroa? Ratkaisu on tässä: lisää Pelivatkainta!
Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti