Erään aikakauden loppu koitti - Nintendo ei korjaa enää lainkaan 3DS-konsoleita
![]() |
Nintendo on lopettanut virallisesti tarjoamansa korjauspalvelun 3DS-käsikonsolien sarjalle. Viimeisenä tuen ulkopuolelle putoaa New Nintendo 2DS XL, jonka on vielä voinut korjauttaa Japanissa joko virallisilla tai epävirallisilla osilla.
Nintendo on pudottanut laitteita tuen ulkopuolelle osien saatavuuden vuoksi. Yhtiö ei ole tehnyt tai teettänyt enää uusia varaosia, minkä vuoksi osat ovat loppuneet yksi kerrallaan kultakin mallilta. Nintendo ilmoitti alkuvuodesta 2024, että palvelu päättyy 3DS-käsikonsolien osalta kun viimeisimmätkin varastot ovat tyhjentyneet. New Nintendo 2DS XL on siis ollut viimeinen malli, johon varaosia on voinut saada.
Nintendon japanilainen asiakaspalvelusivusto ilmoitti korjauspalvelun päättymisestä 3DS-sarjan osalta myös somessa.
???????3DS??????Wii U????????????????????4?9??????9??????????????
— ??????? (@nintendo_cs) April 9, 2024
????????????????????????? https://t.co/GwaRDROR8v pic.twitter.com/76p669ZiaW
Nintendo sulki 3DS:n ja Wii U:n eShop-sivustot vuoden 2023 maaliskuussa. Tämän seurauksena noin tuhat digitaalisesti jaeltua peliä katosi kokonaan verkosta.
Lähde: VGC
Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti