Suomalainen Metacore ja Merge Mansion juhlistavat 5-vuotista taipaletta
![]() |
Tarinavetoista Merge Mansionia on ladattu tätä nykyä yli 60 miljoonaa kertaa, eikä suosiota mitata vain latauskerroissa: mobiilipeli on nimittäin tuottanut olemassaolonsa aikana jo huimat 700 miljoonaa dollaria!
Metacoren lisäksi myös Merge Mansion juhlii synttäreitään. Tiedossa on siis tuttuun tapaan kaikenlaista kivaa pelaajille, kuten pelinsisäisiä tapahtumia ja kylkiäisiä. Juhlallisuudet alkoivat osuvasti nimetyllä Five-Year Secret Celebrationilla, ja huomenna käynnistyy päivittäisiä bonuksia tarjoava 5 Day Advent Calendar.
Metacoren johtaja Mika Tammenkoski päättää tiedotteen tarkastelemalla mobiilipelien maailmaa ja sen kehitystä: "Viiden vuoden aikana mobiilipelialalla on nähty merkittävää kehitystä, ja kasvuvaraa löytyy yhä, kuten löytyy myös innovatiivisia tapoja markkinoida ja palvella pelaajia. Alamme tulevaisuuden muokkaavat he, jotka ajattelevat pelejä myös puhelimen ruudun ulkopuolelta, niin viihteenä kuin vahvana IP:nä. Minusta tuntuu yhä että olemme vasta aloittelemassa matkaamme, ja meillä on suuria suunnitelmia. Haluamme kiittää fanejamme, pelaajia, lahjakasta tiimiämme sekä yhteistyökumppaneitamme."
Juhlallisuuksien kunniaksi Metacore päästi työntekijänsä kertomaan tarinoitaan kameran eteen:
Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti