Tuorein sisältö

Piekse Madon Kultti ESO:n ainutkertaisessa tapahtumassa

Eilen klo 22.00 | Luettu: 206 kertaa | Teksti: Matias Puro

Fantasiamörppi The Elder Scrolls Online, tuttavallisemmin ESO, on nyt laajentunut uudella Battle of the Writhing Wall -tapahtumalla. Kyseessä on lyhytkestoinen, kertaluontoinen pelinsisäinen tapahtuma, jonka päätteeksi peliin avautuu kokonaan uusi alue.

Tänä vuonna tarina on keskittynyt Seasons of the Worm Cultiin, jonka myötä pelaajat ovat saapunut kahtia jaettuun Solsticeen. Uudessa tapahtumassa saaren jakanut muuri murretaan, ja alueen toinenkin puolisko avautuu pelattavaksi.

ESO:n kaikki megaserverit kulkevat tapahtumassa omaa tahtiaan, joten eri serverit ikään kuin kilpailevat siitä kuka saa murrettua muurin ensimmäisenä. Tiedossa on haasteita, palkintoja, bosseja ja ties mitä. Tapahtuma on jaettu kolmeen osaan, joista kahdessa ensimmäisessä valmistaudutaan hyökkäykseen; kolmannessa osiossa pelaajat lopulta valtaavat Writhing Fortressin ja uusi pelialue avautuu. Jolkotteluun ei kuitenkaan ole varaa, sillä kun kolmas osio läpäistään serverillä ensimmäisen kerran, kyseisellä serverillä pelaavilla on vain viikko aikaa läpäistä koko tapahtuma ennen kuin se päättyy.

Läpäisy on mahdollista vain 2025 Content Passin omistaville. Muurin toiselle puolellekaan ei ole asiaa ilman samaista passia.

Lisätietoa tapahtumasta löytyy pelin virallisesta blogista.

Tapahtumasta on myös julkaistu traileri:

V2.fi | Matias Puro
< Kotimaisessa Dice of...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova