Tuorein sisältö

Ex-johtaja on hyvin huolissaan Call of Dutyn tulevaisuudesta

18.10.2025 klo 17.00 | Luettu: 703 kertaa | Teksti: Matias Puro

Kolme Call of Duty -peliä (Call of Duty: Modern Warfare 3, Advanced Warfare ja WWII) luotsannut Glen Schofield antoi Gamescom Asian aikana VGC:lle pitkähkön haastattelun, jonka aikana hän pohti muun muassa räiskintäpelisarjan nykytilaa. Microsoft osti Activision-Blizzardin kaksi vuotta sitten, jonka osana myös Call of Duty siirtyi Microsoftin omistukseen.

Sledgehammerilla vuosikymmenen työskennellyt Schofield on omien sanojensa mukaisesti hyvin huolissaan siitä, pystyykö vuosikymmeniä myyntilistojen kärjessä pysytellyt pelisarja ylläpitämään suosiotaan Microsoftin alaisuudessa. "Jos miettii mitä Gears of Warille kuuluu, tai missä on Halo... tiedätkö mitä tarkoitan? Ja kun katsot EA:ta tai näitä muita isoja firmoja, missä ovat Strike-pelit nykyään? Tai missä se tai tämä peli ovat? On niin monia, jotka vain hylätään tienpientareelle." Strike-peleillä viitataan EA:n 90-luvun toimintapelisarjaan.

Schofield uskoo, että jättiyritykseen assimilointi tuo pakostaankin asioita, joiden jälkeen pelisarjasta katoaa oleellisia asioita. Pessimismiä pelisarjan tulevaisuuteen lisää tärkeiden pelintekijöiden poistuminen firmasta. Myös omakehua mahtuu mukaan. "Inhoan sanoa tätä, mutta lähdettyäni Sledgehammerilta heidän pelinsä eivät ole olleet erityisen hyviä. --- Itseasiassa, Modern Warfare 3 oli viimeinen Call of Duty -peli, joka voitti vuoden toimintapelin palkinnon, ja kaksi muuta CoD-peliäni olivat ehdolla. Nykyään on eri juttu."

Haastattelun aikana Schofield jakaa myös kunniaa useampaan suuntaan. Esimerkiksi Battlefield 6:n menestyksekkään julkaisun syyksi nimetään muun muassa Battlefield-pelisarjaa vuodesta 2020 johtanut Vince Zampella.

Haastattelun aikana käsitellään myös muun muassa Schofieldin ideoita pelialan pelastamiseksi, mielipiteitä AI:n käytöstä sekä hänen omasta tulevaisuudestaan pelialalla. Schofieldin viimeisin pelijulkaisu The Callisto Protocol ei ollut erityisen menestynyt, joten rahoitusta seuraavalle projektille on ollut toistaiseksi vaikeaa saada.

V2.fi | Matias Puro
< Heavy Rainista ja De... Väite: Assassin's Cr... >
Keskustele aiheesta

Keskustelut (1 viestiä)

Refloni

Rekisteröitynyt 08.01.2017

19.10.2025 klo 14.29

Ukko horisee ihan päättömiä. Call of Duty siirtyi jättifirman (Actiblizzu) omistuksesta jättifirman (Microsoft) omistukseen. Mikä oikeasti muka muuttui? Callisto Protocol ja CoDit ei ole oikein sellaisia meriittejä jolla voisi kehuskella.
lainaa

www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova