Tuorein sisältö

Tekken-veteraani Katsuhiro Harada lähtee Bandai Namcolta yli 30 vuoden jälkeen

Tänään klo 17.05 | Luettu: 189 kertaa | Teksti: Matias Puro


Japanilainen pelintekijä Katsuhiro Harada ilmoitti tänään X:ssä (ent. Twitter) lähtevänsä Bandai Namcolta vuoden loppuun mennessä. Haradan 90-luvun puolivälistä alkaneelle peliuralle mahtuu lukuisia eri projekteja, mutta merkittävin on selvästi Tekken-pelisarja, jossa Harada on ollut osallisena ensimmäisestä pelistä lähtien. Johtotehtävissä Harada toimi jo 90-luvun lopulla julkaistusta Tekken 3:sta lähtien.

"Tekken-pelisarjan saavuttaessa 30-vuotisjuhlan – joka on merkittävä virstanpylväs projektille johon olen käyttänyt suuren osan elämästäni – minusta tuntui, että tämä on sopivin hetki päättää tämä luku elämässäni", Harada kirjoittaa.

Tiedotteessa Harada muistelee uraansa, aina alkupään arcade-halleista ja pikkuturnajaisista lähtien. Lukuisten läheisten menetys sekä vanhempien kollegoiden eläköityminen viime vuosina on saanut Haradan pohtimaan jäljellä olevaa aikaansa luovana ihmisenä. Harada pyysi myös neuvoa ja ohjausta muun muassa Playstationin entiseltä pomolta Ken Kutaragilta, jonka tuki varmisti lähtöpäätöksen.

Lähtöpäätös ei ole ilmeisesti ollut kovinkaan nopea, sillä Harada kertoo luopuneensa eri velvollisuuksistaan hiljalleen viimeisen 4-5 vuoden aikana. Miehen seuraavat uravalinnat jäävät vielä paljastamatta, mutta Harada lupaa kertovansa niistä lisää tulevaisuudessa. Eläkkeelle ei kuitenkaan vielä siirrytä.

Jälkikirjoituksena Harada tarjoilee vielä faneilleen tunnin mittaisen DJ-setin. Pelintekijä on kuulemma aikonut toimia tiskijukkana 30 vuoden ajan siinä onnistumatta, joten lähtöpäätös on sopiva aika julkaista "TEKKEN: A 30-Year Journey – Harada’s Final Mix".


V2.fi | Matias Puro
< Venäjä estää Robloxi...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova