Tuorein sisältö

IL-2 nousi Karjalan taivaille – Suomenlahti ja Karjalan kunnaat nyt IL-2-lentosimulaattorissa

Tänään klo 09.00 | Luettu: 265 kertaa | Teksti: Jukka O. Kauppinen


IL-2 Sturmovik: Great Battles lentosimulaattori sai jonkin aikaa sitten massiivisen uuden lisäosan, joka sisältää suomalaisittain jotain todella tärkeää. Odessa and Leningrad – Siege and Liberation -laajennus tuo näet muassaan upean Suomenlahden ja Karjalan sisältävän kartan, jonka myötä uudessakin IL-2-maailmassa päästään lentämään kauniin vanhan Suomen taivailla.

Jättikartta on suurelta osin suomalaista tekoa. Karttakomppania-yhteisö on rakentanut simulaatorimaailmaa mahdottoman monen vuoden ajan, sitkeästi urakoiden. Simukarttaan on luotu muun muassa suuri osa kaakkois-Suomea sekä koko Karjalan kannas, joten IL-2:ssa voidaan lentää niin talvi- kuin jatkosodan suurimpien tapahtumapaikkojen yllä. Kartoitus on pikkutarkkaa – kadut ja rakennukset ovat missä pitääkin, historiallisilla paikoillaan. Arkkitehtuuri on alkuperäisen mukaista ja tärkeimmät rakennukset on luotu yksityiskohtaisesti.

Kartta ulottuu Pietarin tuollekin puolen, samoin kuin Suomenlahden etelärannalle.

Tärkeimmiten kartta on ilmainen – se latautuu lisärin myötä ilmestyneen päivityksen myötä automaattisesti jokaisen IL-2-lentäjän koneelle. Sillä voi näin lennellä vapaasti yksintehtäviä tai liittyä Karjalan taivailla käytävään nettilentosirkukseen.

Eikä urakka ole vielä tässä, vaan jatkoakin seuraa. Kiitoksia kovasti Karttakomppanian väelle!


Suora linkki: https://youtu.be/DKCXsT0gDj8

Lisää videoblogeja
Tilaa kanava tästä klikkaamalla
Onhan Retro Rewind jo tilattu?
https://retrorewind.fi/tilaa

Pelikopteri
(C) 2026 Mediapalvelut
Yhteistyössä: V2.fi





Lisää videoblogeja

V2.fi | Jukka O. Kauppinen
< Hellraiser: Revival ... Pelaa futiksen suuri... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova