Tuorein sisältö

Xbox viilasi strategiaansa - ja logoaan

Tänään klo 18.00 | Luettu: 227 kertaa | Teksti: Manu Pärssinen


Xboxin uusi pomo Asha Sharma on pistänyt hihat heilumaan ja kertoo brändin tulevaisuudesta Xbox Wire -sivustolla julkaistussa kirjeessä, joka lähetettiin myös tiedoksi kaikille työntekijöille.

Sharman mukaan Xboxilla on edessään töitä - pelaajat ovat turhautuneita, koska konsolilla ei tapahdu tarpeeksi, eikä näkyvyys PC-pelipuolellakaan ole niin vahvaa kuin voisi olla. Niinpä Microsoft Gaming jää historiaan ja koko Microsoftin pelipuoli brändätään Xboxiksi - "We are Xbox", toteaa Sharma. Samalla paljastettiin myös uusittu Xbox-logo, jossa luovutaan minimalistisesta tyylistä.

Seuraavasta konsolista (eli sekä Xbox- että PC-pelejä pyörittävästä Project Helixistä) luvataan "kohtuuhintaista, henkilökohtaista ja avointa" - "Tarjoamme joustavaa hinnoittelua, jotta pelaaminen on helppo aloittaa".

Xbox Wire -kirjeen lopettaa pitkä lista tulevaisuuden tavoitteita niin raudan, sisällön, kokemusten kuin palvelujenkin osalta. Niissä riittääkin työsarkaa.




V2.fi | Manu Pärssinen
< Sega juhlii useita k...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova