Playstation uskoo jatkossakin live service -peleihin
![]() |
"Uskomme, että live service -pelit ovat käyttäjiä globaalisti houkuttelevaa sisältöä, joten haluamme elvyttää markkinoita jatkossakin niin ensimmäisen kuin kolmannen osapuolen peleillä", kertoo Nishino. Playstationin pomo uskoo myös, että genren uutuuden vuoksi monet pelintekijät kokeilevat erilaisia asioita genren sisällä, joten riskien ottamista tehdään jatkossakin.
Polygon muistuttaa, että puheiden ajoitus on hieman kummallinen, ottaen huomioon Destiny- ja Marathon-peleistä tunnetun Bungien mittavat irtisanomiset viime viikolla. Sony osti Bungien muutama vuosi sitten, mutta Bungien live service -pelit eivät ole menestyneet toivotulla tavalla, joten hyvin mittava osa studiosta sai kenkää.
Bungien räiskintäpelit eivät ole ainoita murheenkryynejä Sonyn live service -katalogissa. Vuonna 2024 julkaistu Concord suljettiin tunnetusti vain parin viikon jälkeen, ja God of Wariin sekä The Last of Usiin suunniteltujen live service -pelimuotojen kehitys keskeytettiin. Lähivuosina on kuitenkin tiedossa lukuisia lisäyksiä genreen, kuten tappelupeli Marvel Tokon: Fighting Souls, Horizon-pelimaailmaan sijoittuva Horizon Hunters Gathering sekä räiskintäpeli Fairgame$. Jää nähtäväksi, miten hyvin seuraavat yrittäjät selviävät kilpailuilla markkinoilla.



Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti