Nyt se jysähti: Microsoft pistää pihalle 5000 työntekijää ja Xboxilta ainakin neljä pelistudiota
![]() |
Tätä uutista odoteltiin, nyt se on vahvistunut: Muun muassa Business Insider -sivusto raportoi, että Microsoft irtisanoo noin 4800 työntekijää. Xbox-osaston osuus tästä on 1600 henkilöä.
Xbox Wire -sivuston artikkeli kertoo myös seuraavaa:
- tulossa on vielä 1600 irtisanomista lisää
- neljä pelistudiota lähtee Xboxin alaisuudesta
- Compulsion Games (South of Midnight) palaa takaisin alkuperäisille omistajilleen indiestudioksi
- Double Fine Productions palaa takaisin alkuperäisille omistajilleen (Tim Schafer) indiestudioksi
- Ninja Theory saa uudet omistajat, Senuan kehitystä jatketaan
- Undead Labs saa uudet omistajat, State of Decay 3:n kehitystä jatketaan
- Arkane on aloittanut neuvottelut strategisista vaihtoehdoistaan
- Activisionilla, Bethesda/ZeniMaxilla, Blizzardilla, Kingilla, Mojangilla ja XBOX Game Studiosilla on edessään isompia ja pienempiä suunnanmuutoksia ja resurssit panostetaan "suuremman prioriteetin hankkeisiin", mutta yhtään jo julkistettua peliä ei tulla perumaan
- Mojang ja King raportoivat jatkossa suoraan Xboxin toimitusjohtaja Asha Sharmalle
- johtoportaita vähennetään niin, että niitä on enintään viisi ja jos mahdollista kolme, jotta päätöksien ja vastuiden monimutkaisuus selkeytyisi ja prosessit nopeutuisivat
- Helen Chiang on nimitetty COO:ksi ja Dave McCarthy jää eläkkeelle.
"Historia on täynnä yhtiöitä, jotka ovat sekoittaneet pitkäikäisyyden väistämättömyyden kanssa. Me emme tule olemaan yksi niistä", lopettaa Sharma tekstinsä.



Keskustelut (1 viestiä)
Tänään klo 17.15
Kirjoita kommentti