Maistuisiko Mass Effectin tekijöiden X-Files? The Eventide johdattaa paranormaalien mysteerien äärelle
![]() |
Pelaajan tehtävänä on seuloa selittämättömien tapausten pinkkaa, ja määrätä tehtävään sopiva etsivä – joista jokaisella on omat taustansa, uskomuksensa ja erityisosaamisensa. Systeemiä, jossa tutkimukseen komennettu etsivä määrittää, mitä pelaaja löytää ja miten johtolankoja tulkitaan, kutsutaan ainakin markkinointimateriaaleissa "parallaksiseksi päättelyksi". Yksi tutkija voi huomata taustalla toistuvia yhdistelmiä, toinen löytää lisävihjeitä astraaliulottuvuudesta.
Vaikutteita on otettu niin peleistä kuin TV-sarjoista. Tiedotteessa peliä verrataan mm. paranormaaleja mysteerejä sisältäneeseen Salaisiin kansioihin (The X-Files) sekä johtolankojen selvittelyä sisältävään The Golden Idol -peliin. Lisäksi maailmaa kuvaillaan hyvin tyylitellyksi ja aikuisia teemoja sisältäväksi.
Studio Resetin väellä on entuudestaan kokemusta mm. Mass Effectin, Dragon Agen ja The Long Darkin parissa työskentelystä.
Katso The Eventiden julkistustraileri:



Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti