Tuorein sisältö

Uusi Game of Thrones -sarja lykkääntyy ensi vuodelle, jolloin myös House of the Dragon jatkuu

Tänään klo 21.30 | Luettu: 194 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen

A Knight of the Seven Kingdoms on seuraava Game of Thrones -aiheinen tv-sarja. Se perustuu George R.R. Martinin Tales of Dunk and Egg -pienoisromaaneihin. "Dunk" on ritari ser Duncan Pitkä ja "Egg" on hänen nuori aseenkantajansa Aegon V Targaryen. Game of Thrones -sarjan tapahtumiin on vajaat sata vuotta.

Sarjan oli määrä alkaa tänä vuonna, mutta se on siirretty ensi vuoden alkuun: kevättalvelle.

Onko paniikin aika, kysyivät House of the Dragon -fanit heti. Ehkä ei: Deadline-sivuston mukaan myös House of the Dragonin on määrä jatkua ensi vuonna. Tarkkoja päiviä ei tiedetä.

House of the Dragonin 2. kausi jäi lyhyeksi kesällä 2024 Hollywoodin yleisistä ongelmista osittain johtuen. Odotusta on luultavasti takana vähintään kaksi vuotta, kun ruudulle saadaan iso taistelu, joka olisi ollut looginen huipentuma 2. kaudelle, mutta se on parempi juttu kuin kolme vuotta.

A Knight of the Seven Kingdoms on pienempi tarina. 1. kausi koostuu 6 jaksosta ja keskittyy pääasiassa mainittuun pariin. Pienoisromaaneja on kolme ja jokaisesta aiotaan tehdä kausi.


Lähde: Deadline

V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Snowpiercer 4-2: suu...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova