Oscar-tason Weapons-roisto Gladys ja Cage-tason roisto Longlegs palaavat
![]() |
Weapons on humoristinen kauhumysteeri, jonka yllätyksiin lukeutuu Gladys-täti (kuva ylhäällä). Amy Madigan voitti roolilla Oscarin tänä keväänä. Jo syksyllä puhetta oli jatkosta. Puheet alkoivat suurpiirteisinä: ohjaaja ja kirjoittaja Zach Cregger oli valmis palaamaan aiheen pariin "myöhemmin", mutta hän oli avoin myös sille, että hänen anonyymin kaverinsa idea lihotetaan elokuvaksi.
Tällä hetkellä tilanne on se, että seuraava elokuva on esiosa nimeltä Gladys. Ensi-ilta on 8. syyskuuta 2028. Cregger kirjoittaa sen yhdessä Zach Shieldsin (Godzilla vs. Kong) kanssa ja tuottaa sen. Madigan jatkaa roolissaan.
Cregger ei jatka ohjaajana selkeästä syystä. Tuoretta tietoa on sekin, että hänen uuteen ideaansa perustuva scifijännäri The Flood saapuu teattereihin 11. elokuuta 2028. Hän on kiireinen ohjatessaan sen.
Lähde: Deadline
Myös Longlegs on hyvin menestynyt kauhumysteeri. Sitäkin voidaan kuvailla humoristiseksi, koska - muista tyylivalinnoista riippumatta - Nicolas Cage näyttelee roistoa Nicolas Cagen tyyliin (kuva alhaalla).
Alkuperäinen ohjaaja ja kirjoittaja Osgood Perkins kehittelee uutta elokuvaa. Cage on mukana näyttelijänä ja tuottajana. Lähdeuutinen sanailee hieman hämäävästi, että yksityiskohdista ei tiedetä mitään, mutta leffa sijoittuu samaan jatkumoon kuin Longlegs. Ehkä kyseessä on jatko-osa. Ehkä esiosa. Ehkä Cage näyttelee uutta hahmoa.
Lähde: Deadline
![]() |




Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti