Yllätysnimi Colman Domingo kierrättää Disneyn Prinsessan ja sammakon
![]() |
Kun Disneyn näytelty Lumikki floppasi, puhetta oli siitä, että Disney pohtii strategiaansa vakavissaan (Kaksin karkuteillä jää kierrättämättä?). Kun näytelty Lilo & Stitch menestyi, Disney päätti jatkaa samalla linjalla (Kaksin karkuteillä kierrätetään). Ilmeisesti sillä ei ole väliä, että näytelty Vaiana (Moana) on parhaillaan floppaamassa vastaavasti kuin näytelty Lumikki.
Prinsessa ja sammakko (The Princess and the Frog, 2009) on Walt Disney Animation Studiosin toiseksi viimeinen piirroselokuva. Viimeinen oli Nalle Puhin elokuva (2011). Näytelty Prinsessa ja sammakko on nyt kehitteillä.
Lähdeuutinen sanailee, että kyseessä on uusi elokuva (original movie), joka kertoo Prinsessan ja sammakon päähenkilöstä Tianasta. Alkuperäisessä elokuvassa Tiana on itsekin enimmän aikaa sammakko, joten on järkeiltävissä, että näytellyssä versiossa näytellään enemmän.
Käsikirjoituksesta vastaavat Colman Domingo ja Robert O'Hara. Domingo on uransa huipulla näyttelijä saatuaan lyhyen ajan sisällä Emmyn (Euphoria) ja 2 Oscar-ehdokkuutta (Rustin, Sing Sing). Hän valmistautuu ohjaamaan itse ensimmäisen elokuvakäsikirjoituksensa, joka kertoo muusikko Nat King Colesta. O'Hara on ristiriitaista palautetta saanut lavateatterimies.
Uusi Vaiana on suora kopio animaatiosta. Jatkossa useimmat Disneyn kierrätykset saattavat olla Cruellan ja Maleficentin tapaisia sivupolkuja, kun helpot aiheet loppuvat kesken. Tuhkimon sisarpuolista ja Gastonista kehitellään elokuvia.
Mainitaan, että herra ääni Keith David teki hienoa työtä Prinsessan ja sammakon roistona tohtori Facilierina, mutta Domingo luultavasti osaisi ottaa roolin omakseen. Sitä ei ole vahvistettu, aikooko Domingo näytellä.
![]() |
Lähde: Deadline




Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti