Monarch: Legacy of Monsters 2-7: ajassa voi matkustaa taaksekin
![]() |
Kausi 2 - Jakso 7:
String Theory
String Theory
Maan keskustassa aika kulkee eri tahtiin. Oletin siellä vierailleen Shaw'n vastaanottavan vanhan signaalin itseltään, mutta hän voikin keskustella nuoren versionsa kanssa. Typerää? Hauskaa? Ihme kyllä, asiaa ei tarvitse arvuutella seuraavan 5 tunnin ajan:
Kurt Russell ja Wyatt Russell näyttelevät samaa hahmoa. Se on pinnallista kivaa, että he voivat vuorovaikuttaa edes radiopuhelimen kautta. Kun tilanne jatkuu, se kääntyy aidosti hahmovetoiseksi. Vanha Shaw joutuu selittämään nuorelle versiolle, ettei aikaa pidä lähteä muuttamaan, vaikka kuinka kiinnostaisi. Heidän rakastamalleen naiselle käy hyvin joka tapauksessa. He eivät tule häntä koskaan saamaan, joten molempien versioiden on aika päästää irti. Se on tässä olennaisinta, vaikka kyse on aikamatkasta jättihirviöulottuvuuteen.
Kyseinen nainen on nyt "nykyajassa". Kun hän katuu uhkarohkeuttaan, joka pudotti hänet Maan keskipisteeseen, hänellekin sanotaan, että hän teki sen, mitä hänen täytyi tehdä. Sankarillinen kanta on siis se, että aikaa ei peukaloida. Hyväksytään se, mitä elämä on.
Väitin viimeksi Lanternsin arvosteluissa, ettei käänteiden kumoamisen kanssa pitäisi edes flirttailla. Iso ero on se, että Lanterns flirttaili ilman syytä ja unohti asian, tämän jakson edustaessa tarinankerrontaa. Kun Shaw'n tilanne on kääntymässä oikealle polulle, tuore sivuhahmo vihjaa, että hän haluaa peukaloida aikaa estääkseen Godzilla 2014:n tapahtumat. Hänestä rakennetaan ristiriitaista kuvaa kuten monista muistakin, mutta tässä asiayhteydessä on selvää, ettei häneen ole tarkoitus luottaa.
Lievää outoilua: kun Maan keskipisteeseen aikanaan pudonnut nainen varoittaa toista naista kiipeämästä satunnaiseen kaivoon, se toinen nainen esittää mainitun tsemppipuheen ja heti perään putoaa kaivoon. Mutta ei siinä sitten mitään. Kauden telepaattisen päähirviön mysteeri etenee myös.
![]() |
Keskiarvo 17 jakson jälkeen:
![]() |
< Jakso 2-6
Katsottu: Apple TV




Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti