Tuorein sisältö

Euroviisujen esiintymisjärjestys arvottu

24.03.2010 klo 00.20 | Luettu: 2062 kertaa | Teksti: J.A. Kaunisto

Suomen tämänvuotinen euroviisuedustaja Kuunkuiskaajat kilpailee numerolla 5 Euroviisujen ensimmäisessä semifinaalissa Oslossa tiistaina 25. toukokuuta.

Ensimmäisen semifinaalin avaa Moldova ja viimeisenä esiintyy Islanti. Suomea ennen kuullaan Slovakian edustuskappale ja Suomen jälkeen esiintyy Latvia. Viro kilpailee ensimmäisessä semifinaalissa numerolla 3.

Pohjoismaista Tanska kilpailee toisessa semifinaalissa numerolla 4 ja Ruotsi numerolla 6. Norjan esiintymisnumero finaalissa on 3.


1. semifinaalin osallistujat esiintymisjärjestyksessä:

01 Moldova - SunStroke Project & Olia Tira "Run away"
02 Venäjä - Peter Nalitch "Lost and forgotten"
03 Viro - Malcolm Lincoln & Manpower 4 "Siren"
04 Slovakia - Kristina "Horehronie"
05 Suomi - Kuunkuiskaajat "Työlki ellää"
06 Latvia - Aisha "What For (Only Mr. God Knows)"
07 Serbia - Milan Stankovic "Ovo je Balkan"
08 Bosnia-Hertsegovina - Vukašin Braji? "Munja i grom"
09 Puola - Marcin Mrozinski "Legenda"
10 Belgia - Tom Dice "Me and my guitar"
11 Malta - Thea Garrett "My dream"
12 Albania - Juliana Pasha "It's all about you"
13 Kreikka - Giorgos Alkeos & Friends "OPA"
14 Portugali - Filipa Azevedo "Há dias assim"
15 (EJT) Makedonia - Gjoko Taneski "Jas ja imam silata"
16 Valko-Venäjä - 3+2 "Butterflies"
17 Islanti - Hera Björk "Je ne sais quoi"

Äänestykseen osallistuvat lisäksi varmoista finalisteista Espanja ja Saksa.

2. semifinaalin osallistujat esiintymisjärjestyksessä:

01 Liettua - InCulto "East European Funk"
02 Armenia - Eva Rivas "Apricot stone"
03 Israel - Harel Skaat "Milim"
04 Tanska - Chanée & N'evergreen "In a moment like this"
05 Sveitsi - Michael von der Heide "Il pleut de l'or"
06 Ruotsi - Anna Bergendahl "This is my life"
07 Azerbaidzan - Safura "Drip drop"
08 Ukraina - Alyosha
09 Alankomaat - Sieneke "Ik ben verliefd (sha-la-lie)"
10 Romania - Paula Seling & Ovi "Playing with fire"
11 Slovenia - Anzambel Roka Žlindere & Kalamari "Narodno Zabavni Rock"
12 Irlanti - Niamh Kavanagh "It's for you"
13 Bulgaria - Miro "Angel si ti"
14 Kypros - Jon Lilygreen & The Islanders "Life looks better in spring"
15 Kroatia - Feminnem "Lako je sve"
16 Georgia - Sofia Nizharadze "Shine"
17 Turkki - MaNga "We could be the same"

Äänestykseen osallistuvat lisäksi varmoista finalisteista Iso-Britannia, Norja ja Ranska.

Finaalin osallistujat esiintymisjärjestyksessä:
(Espanja, Iso-Britannia, Ranska ja Saksa suoraan finaaliin suurimpina rahoittajina. Norja viime vuoden voittajana suoraan finaaliin)

02 Espanja - Daniel Diges "Algo pequeñito"
03 Norja - Didrik Solli-Tangen "My heart is yours"
12 Iso-Britannia - Josh Dubovie "That sounds good to me"
18 Ranska - Jessy Matador "Allez Ola"
22 Saksa - Lena Meyer-Landrut "Satellite"

(Lähde YLE/Euroviisut)

V2.fi | J.A. Kaunisto
< Anette Olzon esittel... Kippari-Kalle, Narni... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti



www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova