Tuorein sisältö

Kaksi uutta World of Tanksia: 2.0 ja Heat

Tänään klo 13.00 | Luettu: 190 kertaa | Teksti: Jukka O. Kauppinen


Wargaming.net pukkaa ulos World of Tanks –tankkisotailua oikein urakalla. Tulossa on nimittäin pääpelin iso uudelleenlanseeraus sekä täysin uusi, itsenäinen peli.

World of Tanks 2.0 on firman mukaan pelin historian suurin yksittäinen päivitys. Se ei kuitenkin päivitä pelimoottoria suurella rysäyksellä, vaan tuo mukanaan roppakaupalla uutta sisältöä ja tuunauksia.

Päällisesti isoimpana asiana pidetään 16:sta uutta Tier XI –panssaria ja niiden myötä uudistettua etenemismekaniikka. Siinä sivussa myös yli 350 panssaria on tuunattu niin, että ne tarjoavat “reilumpaa ja tasa-arvoisempaa pelaamista.”



Myös käyttöliittymässä ja hangaarissa on uutta meininkiä, matchmaker on tehty alusta saakka uusiksi (tosin voinee veikata, että ihan samalla tapaa siitä valitetaan jatkossakin), uusi Norskar-kartta sijoittuu Pohjoismaiden alueelle, tankkiäänet on tehty ihan kokonaan uusiksi ja uusi PVE-pelitilakin löytyy.

WoT 2.0 julkaistaan 3.9.2025.
Lisätietoja: https://worldoftanks.eu/en/news/updates/2-0-hub/

Toinen tankkeilu on World of Tanks: HEAT. Itsenäinen ja ilmainen taktinen tankkiräiskintä sijoittuu “vaihtoehtoiseen toisen maailmansodan jälkeiseen aikakauteen”, mikä tarkoittanee kaikenlaisia ihmeellisiä fantasiatankkeja. Pelaajat “voivat rakentaa oman äärimmäisen panssarinsa, joka on hakenut inspiraatiotaan todellisista sodan jälkeisistä vaunuista.”



Luvassa on myös “sankarillista pelaamista”, sankareita, taistelutaitoja ja 10 vs 10 pelaajan tankkikahakoita useassa eri pelitilassa.

Wargaming kehaisee pelin olevan free-to-win ja se julkaistaan yhtaikaa PC:lle, PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja Steam Deckille. Moninpeluu tapahtuu sujuvasti alustariippumattomasti, eli konsolipelurit sotivat samoilla taistelukentillä PC-tankittelijoiden kanssa.
Lisätietoja: https://wotheat.com


V2.fi | Jukka O. Kauppinen
< Legendaarisesta Vect...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova