Tuorein sisältö

Bungien studiopomo lähtee kahden vuosikymmenen jälkeen

Tänään klo 18.00 | Luettu: 249 kertaa | Teksti: Matias Puro

Bungiella vuonna 2002 aloittanut Pete Parsons lähtee firmasta. Vuodesta 2016 Bungien CEO:na toiminut Parsons kuvailee studiopomon pestiä elämänsä suurimpana kunniana, ja kiittää tiedotteen lopuksi "pelimaailman parasta ja intohimoisinta yhteisöä".

Uusi studiopomo on Destiny 2:n "general managerina" ja Bungien "chief development officerina" työskennellyt Justin Truman. Truman kuvailee työskennelleensä monissa eri rooleissa 15-vuotisen Bungie-uransa aikana: kokemusta löytyy koodailevana insinöörinä, systeemejä suunnittelevana designerina, Destinyn ensimmäisiä kausia vetäneenä tuottajana sekä suurempaa strategiaa ohjanneena "chief development officerina". Pelkkien hehkutusten lisäksi Truman myöntää, että firma on kompastellut vuosien aikana, mutta virheistä on kuulemma opittu ja bungielaiset paiskivat kovasti töitä paremman tulevaisuuden puolesta.

Polygon muistuttaa omassa uutisessaan, että Truman astuu studiopomon saappaisiin haastavina aikoina. Noin vuosi sitten Bungie potki pihalle yli 200 työntekijää flopanneen Destiny 2 -lisäosan seurauksena ja tuleva extraction shooter -räiskintäpeli Marathon sai tänä vuonna niin kylmää palautetta pelitestauksesta, että pelin julkaisua lykättiin hamaan tulevaisuuteen. Bungie on ryvettynyt myös useammassa eri skandaalissa: firma on oikeudessa häirintäsyytöksistä, ja vastikään selvisi että edellä mainittu Marathon sisälsi kuvataiteilijalta plagioitua sisältöä.

V2.fi | Matias Puro
< Gamescomissa roppaka... V2.fi:n laiteuutiset... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova