Tuorein sisältö

Videoarvostelu: Obey the Insect God - Mortal Kombat goes Kalevala

Tänään klo 09.00 | Luettu: 223 kertaa | Teksti: Jukka O. Kauppinen


Kaipaatko Mortal Kombat -aikakauden digitoituja taistelijasankareita? No nyt kuulkaas! Obey the Insect God on jotain kerta kaikkisen omituista ja tietyllä tavalla ihanaakin. Se kaivaa syvältä 1990-luvun digimätkintäpelien laareista, ja sekoittaa niiden ainekset ihanan tönkähtävään ulkoasuun – ja tosi skarppiin pelattavuuteen. Älkää kuvitelko tätä huonoksi peliksi – meininki on todella priimaa ja toimivaa, mutta myös helkkarin vaativaa.
Ja kaiken kumman lisäksi pelissä on myös hämmentävää Kalevala-mytologiaa ja teemoja. Vihollisiinkin voi käyttää finisherin sijaan Tuonela-hyökkäystä!
Niinku hä. No, Suomi mainittu, torille!
Mutta vaikeahan tämä on. Aivan liian vaikea minulle. Genren fanit luultavasti pärjäisivät paljon paremmin. Ysärihenkisten digitoitujen hahmojen taistelun, Kalevala-teemojen ja tarinallisen toiminnan yhdistelmä vain ei taida olla aivan siellä mainstreamin ytimessä – mutta toivottavasti tämä löytää ystävänsä. Sillä on se vain niin… erikoinen, jännä ja kaikessa hämmentävyydessään myös toimiva peli.


Suora linkki: https://youtu.be/xQ0KG-TfHx4
Saa kanavan tilatakin
Lisää Extra Life -videoita
Ps. Tilaa hyvä lehti, jos et ole jo? http://retrorewind.fi/tilaa

Pelikopteri esittää
(C) 2026 Mediapalvelut
Yhteistyössä: V2.fi

Toimittaja: Jukka O. Kauppinen
Grafiikka: Niklas Isberg
Intro/outro: Saku Tiainen, Antti Miettinen, Kraku

Obey the Insect God
Tekijä / julkaisija: Chunkle Freaky's Movies Games
Alustat: PC
https://www.insectgodgame.com/






Lisää Extra Life -videoita

V2.fi | Jukka O. Kauppinen
< Xbox nyki nostalgian... Xbox Games Showcase:... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova