Fable 4 ei ole pelkkä taru: näe 30 minuuttia pelikuvaa
![]() |
Uusi Fable julkaistaan viimeinkin helmikuussa. Peli julkistettiin samalla kun Xbox Series X ja S -konsolit. Sitä lupailtiin ensin vuodelle 2025. Vielä hiljattain julkaisua kaavailtiin tämän vuoden syksylle, mutta tämä on Grand Theft Auto -syksy, joten tiimi kokee, että Fablella on enemmän tilaa hengittää ensi keväänä. Pääsarjan edellinen osa Fable III julkaistiin vuonna 2010.
Aiemmat osat edustivat ns. Peter Molyneux -laatua. Ne erottuivat muista roolipeleistä uusilla ideoilla, mutta etukäteen Möly-neux lupaili vielä enemmän. Muun muassa se oli luova ja suhteellisen looginen versio tutusta kliseestä, että pelaajan ulkonäkö kehittyy enkelimäiseksi tai paholaismaiseksi, kun hän tekee valintoja maailman kohtaloa muokkaavana mytologisena sankarina. Molyneux ei ole osallistunut uuden Fablen tekemiseen, mutta Fable on yhä hänelläkin mielessä, sillä hänen tuoreen pelinsä nimi on Masters of Albion. Albion on Fable-pelien fantasiamaailma, mutta se on myös vanha sana Englannille, joten Molyneux voi käyttää sitä ilman virallista Fable-kytköstä.
Uusi video tarjoaa puolen tunnin verran kuvastoa siitä Albionista, johon ensi vuoden Fable sijoittuu. Video lupaa, että jokaisella valinnalla on merkitys. Se jää nähtäväksi, onko kyse käytännössä taas siitä, että peli läpäistään kerran kiltillä ja kerran tuhmalla tavalla, mutta video mm. lupailee, että jokainen sivuhahmo reagoi pelaajan tekoihin oman logiikkansa mukaisesti. Video keskittyy kuvaamaan arkista elämää Albionissa, mutta toiminnastakin se muistuttaa.
Ensimmäistä kertaa Fable julkaistaan myös PlayStationille. Uutta on sekin, että PC-versio julkaistaan samalla kun konsoliversio.



Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti