Halo: Campaign Evolved vaatii kotisohvallakin kaksi PlayStation Plus -tilausta? Ei sentään.
![]() |
Halo: Combat Evolved (2001) -pelin uusi versio Halo: Campaign Evolved julkaistaan 28. heinäkuuta Xboxille, PC:lle ja PlayStation 5:lle. Halo oli Xboxin lippulaivapeli, joten PlayStation 5 -julkaisu on iso asia symbolisesti. Symboliikka saattaa jäädä hetkelliseksi, sillä Xbox- ja PlayStation-tiimit ovat jälleen alkaneet painottaa yksinoikeuksien merkitystä.
Uusien ja vanhojen fanien kannattaa silmäillä tarkkaan, mitä Campaign Evolved tarjoaa. Kyseessä on tarinan uusi versio. Vanhat tehtävät on päivitetty ja tiedossa on kolme uutta.
Toisia pelaajia vastaan ei sodita. Se useimmille Haloille tärkeä ominaisuus oli mukana alkuperäisessä Combat Evolved -pelissä, mutta vuonna 2001 kyse ei ollut nettipelistä. Xbox Live -palvelu oli vasta tulossa.
Puhutumpi ominaisuus oli alunperin jaetun ruudun yhteistyöpeli. Se onnistuu yhä konsoleilla. Kaksi pelaajaa voi seikkailla jaetulla ruudulla ja neljä pelaajaa netin kautta. Nettipeli toimii eri alustojen välillä.
Jotta nettipeli toimisi sujuvasti alustojen välillä, myös PC- ja PlayStation 5 -pelaajilta vaaditaan Microsoft-tili ja Xboxin gamertag. Siitä ei tule lisäkustannuksia.
Pelaajat ehtivät suutahtaa siitä väitteestä, että PlayStation 5:llä jaetun ruudun yhteistyöpeli vaatii kaksi aktiivista PlayStation Plus -tilausta. Kyseessä oli virheellinen väittämä Q&A-tapahtumassa ja virallisella sivustolla. Jaetun ruudun yhteistyöpeli ei vaadi yhtäkään PlayStation Plus -tilausta. Nettipeli vaatii tilauksen.
Jaetun ruudun yhteistyöpeli vaatii kaksi PlayStation-tiliä, jotka molemmat on kytketty Microsoft-tileihin. (Mistä ei tule lisäkustannuksia.)
Lähde: Eurogamer



Keskustelut (0 viestiä)
Kirjoita kommentti