Tuorein sisältö

Kaksi uutta Fighting Fantasy -seikkailukirjaa

Tänään klo 17.15 | Luettu: 166 kertaa | Teksti: Jukka O. Kauppinen


Steve Jackson ja Ian Livingstone loivat 1980-luvun alussa huiman Fighting Fantasy -seikkailukirjasarjan, joka nähtiin Suomessakin Taistelupeli-nimisenä käännöksenä. Maailmalla Fighting Fantasya on julkaistu vuosikymmenten ajan säkkikaupalla, Suomessa niitä julkaistiin aikanaan viisi teosta. Viime vuonna kuitenkin julkaistiin upouusia Fighting Fantasy -pelikirjoja ja nyt niitä on tulossa kaksi lisää.

Fighting Fantasy -kirja on peli ja tarina samassa paketissa. Lukija on tarinan sankari ja tekee valintoja, jotka ohjaavat juonta eteenpäin. Matkan varrella kohdataan hirviöitä, ansoja ja arvoituksia – ja taisteluissa ratkaisee noppaonni, hahmon taidot ja strategia. Jokainen lukukerta on valinnoista riippuen erilainen, ja epäonnistuminenkin on mahdollista.

Pelikirjat kehittävät mielikuvitusta, päätöksentekokykyä ja tarjoavat viihdyttävää lukemista kaikenikäisille. Lyhyiden lukukappaleiden, tapahtumien runsauden ja pelillisyyden ansiosta kirja sopii erinomaisesti myös niille, jotka eivät lukemista muuten harrastaisi.

Ihmissuden kirous

Teksti: Jonathan Green. Kuvitus ja kansi: Martin McKenna
Vain hullu astuisi vapaaehtoisesti Lupraviaan, nälkäisten saalistajien kolkkoon valtakuntaan. Sinne olet kuitenkin matkalla, koska vaihtoehtoja ei ole.
Olet joutunut jättimäisen suden raivon kohteeksi ja nyt tunnet vieraiden voimien kasvavan sisälläsi. Ihmissuden kirous tekee sinusta pedon petojen joukkoon, ellet löydä parannusta ennen seuraavan täydenkuun aikaa. Onnistutko pelastamaan itsesi pimeyden hallitsemassa maassa, jossa kaikki vapisevat kuullessaan ihmissuden hyytävän ulvonnan?
Ihmissuden kirous on sivumäärältään Fighting Fantasy -sarjan muhkein kirja (tuplasti enemmän sivuja).
Bonuksena kirjassa on Jonathan Greenin alkusanat suomalaisille Fighting Fantasyn ystäville!

Varkaiden kaupunki

Teksti: Ian Livingstone. Kuvitus ja kansi: Iain McCaig
Kammottava yön ruhtinas Zambar Bone pitää otteessaan vaurasta Hopealan kaupunkia ja terrorisoi sen asukkaita aina päivän painuttua mailleen.
Vain vanha velho, Nikodemus, kykenee voittamaan Zambar Bonen. Velho asuu pahamaineisessa Mustahiekan satamakaupungissa, joka on varkaiden, salamurhaajien ja merirosvojen turmeltunut pesäke.
Sinä olet seikkailija, johon Hopealan kauppiaat turvautuvat hädän hetkellä. Uskallatko uhmata kohtaloasi ja lähteä etsimään velho Nikodemusta varkaiden kaupungin pimeiltä kujilta?
Varkaiden kaupunki on Fighting Fantasy -sarjan ehdoton klassikko!

Fighting Fantasy -kirjat ovat tunnettuja upeista mustavalkokuvituksistaan. Nyt julkaistavissa kirjoissa käytetään sarjan huippukuvittajien alkuperäistä kuvitusta.

Kirjat julkaistaan Mesenaatti-joukkorahoituskampanjan kautta. 2 500 euron minimitavoitteella kirjojen tekijä saa katettua osan painatuskuluista. 5 000 euron tavoitesummalla katetaan painatuskulut ja osa kuvitusrojalteista.

Kirjat ilmestyvät syksyllä 2026, hyvissä ajoin ennen joulua.

Lisätietoja: https://mesenaatti.me/4205/fighting-fantasy-uutuuksia/



V2.fi | Jukka O. Kauppinen
< Muumilaakson Vaarall...

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova