Alien: Earth 1-4: lammas-parka ja lehmä, jonka CPU pitäisi päivittää
![]() |
Kausi 1 - Jakso 4:
Observation
Observation
Pääandroidi kuulee xenomorphien ääniä nupissaan. Tätä tutkitaan, lupaa alku. 60 minuuttia myöhemmin luvataan, että asia johtaa johonkin tavalla, josta 1. jakson skorpionikohtaus oli näppärä enne (ja joka olisi teemallista jatkoa Alien - ylösnousemukselle, jos koskaan saisimme jatkoa).
Kiintiömäisessä mutta kivassa kauhukohtauksessa silmäörkki telakoituu lampaaseen laboratoriossa. Se, että ufolammas jää tuijottamaan tieteilijöitä, jotka tunnistavat sen älyn, olisi jäynempää, jos tämä ei olisi Alien-sarja, koska mielikuvituksella olisi lupa työskennellä.
Lapsiandroidien käytös ja dialogi ovat taas melkoista jöötiä; ainakin alussa & sivuhahmojen osalta. Oletettavasti kirjoittaja pyrkii korjaamaan sen kliseen, että Hollywoodin lapset ovat pikkuvanhoja, mutta omat vaistoni sanovat, että hän luiskahtaa itse viisi vuotta liian kauas toiseen suuntaan, ja on muita epäkohtia kuten lasittunutta tuijotusta. Potentiaalia on, mutta:
Star Warsin C-3PO. Näytti vajakilta, käyttäytyi kuin vajakki. Ei ollut vajakki. A.I. Tekoälyn David. Näytti vajakilta, käyttäytyi kuin vajakki. Ei ollut vajakki. RoboCop. Näytti vajakilta, käyttäytyi kuin vajakki. Ei ollut vajakki. Älä tee androidista 100% vajakkia - tyyliin otsikon "lehmä" eli kuvan peura ajovaloissa.
Pääandroidin veli saa loogisen tarjouksen: saat hengailla saarella, jos kerrot firmalle, onko sisko yhä aito sisko, kun firmakaan ei asiaa varmaksi tiedä. Veli sanoo välittömästi ei kuten kaikki Hollywood-hahmot koskaan, mutta sitten hänet kiristetään hommaan. Olisi tilaa väitellä yksityiskohdista ilman tympeää kliseetä. Vaikka pidän mm. pääandroidista, sarjalla on vaikeuksia ankkuroitua todellisuuteen samaistuttavalla eli luotettavalla näkökulmalla, mikä oli vielä isompi (joskin perusideaan sisäänkirjoitettu) ongelma saman tekijän Legion-sarjassa.
![]() |
Keskiarvo 4 jakson jälkeen:
![]() |
< Jakso 1-3 --- Jakso 1-5 >
Katsottu: Disney+
Keskustelut (1 viestiä)
28.08.2025 klo 19.36
Nojoo, täytyy kyllä sanoa, että Gunnin tekemisiä seurailee ihan mielikseen. Ei senkään läpät läheskään aina uppoa mutta on niissä tuotoksissa kyllä selkeästi keskimääräistä enemmän yritystä ja persoonallista otetta. Supermani ja Creature Commandos oli molemmat oikein miellyttäviä. Ei nyt sinänsä liity tähän taas mitenkään mutta hyvä se on tännekin välillä tulla edes jostain mussuttamaan.