Tuorein sisältö

Call of Duty -peleihin perustuva elokuva on tulossa. Eli... sotaelokuva?

Eilen klo 19.30 | Luettu: 264 kertaa | Teksti: Jari Tapani Peltonen

Call of Duty on vuonna 2003 käynnistynyt ammuskelupelisarja, joka alkoi toisen maailmansodan tunnelmista. Vuosien varrella on nähty mm. modernia sodankäyntiä (Modern Warfare), peiteoperaatioita (Black Ops) ja scifiä (Infinite Warfare), joten jos laivanupotuksesta saatiin aikaan leffa (Battleship, 2012) niin miksei tästäkin.

Kokonaista Call of Duty -aiheista elokuvauniversumia lupailtiin jo 10 vuotta sitten. Mitään ei tapahtunut.

Tuoretta tietoa on se, että pelitalo Activision ja Paramount Pictures kehittelevät elokuvaa yhdessä. Paramountin nykyinen pomo David Ellison on henkilökohtaisesti innostunut projektista pelattuaan pelisarjaa alusta saakka. Hän lupaa, että leffa otetaan yhtä vakavasti kuin Paramountin jättihitti Top Gun: Maverick. Hänkin kuvailee Call of Dutya "universumiksi".

Edellinen, ilman Paramountia tapahtunut yritys kuoli kaikessa hiljaisuudessa vuoden 2020 tienoilla. Silloin päärooleihin kaavailtiin Tom Hardya ja Chris Pineä.


Lähde: Deadline

V2.fi | Jari Tapani Peltonen
< Kalja herättää suuri... Kehuttu rap-artisti ... >

Keskustelut (0 viestiä)


Kirjoita kommentti




www.v2.fi™ © Alasin Media Oy | Hosted by Capnova